Yapay Zeka, İntihara Meyilli İnsanları Tespit Edecek

Yapay Zeka, İntihara Meyilli İnsanları Tespit Edecek

Bilim insanları, intihara meyilli olan kişileri belirlemek ve yardımcı olmak için yapay zeka programı yarattı. Araştırmacılar, bu yöntemin bir gün insanların zihinsel sağlık durumlarını teşhis etmek için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Her yıl dünya genelinde yaklaşık bir milyon insan intihar ederek ölüyor. Birçok insan, intihar kararını kimseyle paylaşmadığı için bu durumu öngörmek pek mümkün değil.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmada, bilim insanları, katılımcılardan "kötülük" veya "övgü" gibi sözcükleri düşünmelerini istedi. İki yetişkin grubunun beyin aktivitesi;  intihar düşüncesi olanlar ve olmayanlar olarak gruplandırıldı. Katılımcıları gerçek zamanlı olarak analiz eden yapay zeka yazılımı, yoğun acı ve üzüntü duygularını işaret olarak aldı.

Yapay zeka algoritması, intihar düşüncesi olanları yüzde 91 doğruluk payı ile tahmin etti. Ayrıca, birisinin yüzde 94 doğrulukla intihar girişiminde bulunup bulunmadığını da tespit etmeyi başardı.

Araştırmaya 34 gönüllü katıldı: 17 tanesi intihar düşüncesinde olurken, diğer 17 tanesi ise bu fikirde değildi. Gönüllüler mutluluk ve ölümle ilgili toplamda 30 kelime okudular ve fMRI adlı bir beyin taraması geçirirken bu kelimelerin anlamlarını düşündüler. Carnegie Mellon Üniversitesi'nden psikolog Marcel Just, insan beynindeki nöronların düşünülen konuya göre hareket ettiğini söylüyor. Böylece yapay zeka algoritması, beyindeki hareketlere göre verileri saptayabiliyor.

Toronto Üniversitesi'nden sinir bilimci Blake Richards, sonuçların ilginç olduğunu, ancak testin teşhis için yeteri kadar güçlü olmayabileceğini söylüyor. Richards, "Zihinsel yaşamımızın her yönü için biyolojik bir temel var, ancak asıl soru, bu şeylerin biyolojik temelinin, klinik ortamda kullanabileceğiniz güvenilir bir fMRI testi sonucunda tespit edilip edilemeyeceği olacaktır" dedi.

Bununla birlikte algoritmanın mükemmel olmadığını da belirtmek gerekiyor. Araştırmacılar, asıl belirleyici faktörün tıbbi bir teşhis olacağını ifade ediyor. Ayrıca taramaların pahalı olması nedeniyle bu yöntem yaygın olarak kullanılamayabilir.

Yine de gelecekte algoritmanın intihar düşünceleri olan kişileri teşhis etmek veya psikiyatrik bozukluklara yönelik tedavilerin cevap verip vermediğini kontrol etmek için kullanılabileceğine inanılıyor.

YORUMLAR