Yapay Zeka, Kanseri Yüzde 99 Oranında Doğru Tespit Edebiliyor!

Yapay Zeka, Kanseri Yüzde 99 Oranında Doğru Tespit Edebiliyor!

Bilim insanları, göğüs kanseri teşhisinde kullanılan mamogramları okuyabilen bir yapay zeka geliştirdiler. Yapılan testlerde yapay zeka mamogramların yüzde 99'unu doğru değerlendirdiği görüldü.

Houston Methodist Research Institute'de görevli olan araştırmacılar, göğüs kanserinin teşhisinde kullanılan mamogramları okuyabilen yapay zeka geliştirdiler. Kendisine verilen mamogram örneklerini inceleyen ve farklılıklara göre yorumlamalar yapabilen yapay zeka, yapılan testlerde yüzde 99 oranında başarılı oldu.

Geliştirdikleri yapay zeka hakkında bilgiler veren araştırmacılar, yazılımın sadece mamogram örneklerini incelemekle kalmadığını, aynı zamanda hasta bilgilerini de (diğer testler ve kanserin tespit edilmesinde kullanılan değerler) değerlendirdiğini söylediler.

Araştırma ekibine liderlik eden Stephen Wong, önemli hasta bilgilerinin en deneyimli doktorların bile gözünden kaçabildiğini ancak bu gibi hataların yazılımlar tarafından yapılmadığını söyledi. Stephen Wong, konu ile ilgili olarak "Ek bilgi barındıran klinik raporların birçoğunun istatistikler değil, sadece sıradan düz yazılar barındırdığını fark ettik. Bu nedenle yapay zekayı düz yazı içerisinden önemli bilgileri seçme ve o bilgileri kullanma konusunda geliştirdik" dedi.

Türk Doktor, Cilt Kanserini 10 Saniyede Tespit Edebilen Cihaz Geliştirdi

Google Kanser ve Diğer Hastalıkları Teşhis Edebilen Hap Geliştiriyor

YORUMLAR