Yapay Zeka, Oyuncuları Starcraft 2'de Yenmeye Çalışacak

Yapay Zeka, Oyuncuları Starcraft 2'de Yenmeye Çalışacak

Daha önce birçok oyunda şampiyonluklar kazanan Google'ın yapay zeka programı Deepmind, yeni bir oyunda şampiyonluk kazanmak istiyor. Son olarak Go şampiyonluğunu kazanan Deepmind, şimdi de Blizzard'ın ünlü strateji yapımı Starcraft 2'ye el atıyor.

Diğer oyunların aksine Starcraft 2 oldukça zor bir oyun. Oyunda başarı elde etmeniz için çok hızlı ve çok akıllı hamleler yapmanız gerekiyor. Profesyonel oyuncuların bile oynarken kafasının karıştığı bir yapımdan bahsediyoruz. Deepmind'ın daha önce oynadığı oyunlarda yapılacak olan hamleler kolaylıkla anlaşılabiliyordu. Bu da yapay zekanın kolaylıkla kazanmasına yol açıyordu. Ancak, Starcraft 2'de durum böyle değil. Oyunda sıra beklemeden gerçek zamanlı olarak oyun oynanıyor. Dolayısıyla oyuncular bir taraftan gelişmeye çalışırken, diğer taraftan rakibi yavaş yavaş yok etmeye çalışıyor. Ayrıca oyun başlangıcında haritayı birlikler göndererek açmanız gerekiyor. Google'un yapay zeka programı Deepmind, bu oyunda gerçek oyunculara karşı oynayacak ve onları yenmeye çalışacak.

Blizzard, yapılacak olan bu etkinliği daha önce duyurarak Deepmind'ın oyunu öğrenmesi ve yapay zeka yazılımı geliştirilmesi için kullanıma açacağını dile getirmişti. Oyunu kullanıma açarak Deepmind'ın oyunun amacını öğrenmesi sağlanacak. Oyunun amacı öğretildikten sonra Deepmind için işler çok kolay bir hale gelecek. Çünkü sadece oyunun amacını öğrenmesi Deepmind için yeterli. Geri kalanı kendisi yapabiliyor.

Google'un yapay zeka programı Deepmind çok korkutucu olarak gözüküyor. Yapay zekanın oyunun sadece amacını öğrenerek gerçek oyuncuları yenmesi, robotların dünyayı ele geçirmeye çalıştığı filmleri hatırlatıyor. Daha önceki oyunlardaki başarısına bir de Starcraft 2'yi eklerse; o zaman durum daha korkutucu hale gelebilir.

Yapay Zeka Teknolojisi Türk Şirketlerle Buluşuyor

YORUMLAR