Yapay Zeka Tarafından Montajlanan İlk Film Fragmanı Yayınlandı

Yapay Zeka Tarafından Montajlanan İlk Film Fragmanı Yayınlandı

Yapay zekalar gün be gün gelişiyor ve birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz işlerin altına imza atıyorlar. Bu işlerden sonuncusu ise IBM tarafından hazırlanan bir yapay zekanın, Morgan isimli filmin fragmanını hazırlaması oldu.

25 Kasım 2016'da vizyona girecek olan ve başrolünü Kate Mara'nın oynadığı Morgan, "bir kurumsal risk yönetimi danışmanının laboratuar ortamında yapılan yapay bir varlığın hayatını sonlandırmak için karar vermek zorunda olmasını işliyor." Oldukça ilgi çekici bir senaryosu olan filmin fragmanı için ise yönetmen yerine bir yapay zeka görev aldı. IBM tarafından hazırlanan yapay zeka böylece bir ilki de gerçekleştirmiş oldu.

IBM tarafından hazırlanan yapay zeka, bugüne kadar vizyona girmiş 100 korku filmini sahne sahne inceledi ve olayları analiz etti. Ardından Morgan'ın sahnelerine el atan yapay zeka, sahnelerdeki görsellerin birbiri ile ilişkisini ele aldı. Son olarak da sesler incelendi ve böylece o sahnede tam olarak ne olduğu yapay zekaya öğretildi. Tüm bu uzun işlemlerin ardından yapay zeka hemen aşağıda izleyebileceğiniz fragmanı ortaya çıkardı. 

Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

Google’ın Yapay Zekası İle İnsan Zekasının Kapışmasında Son Raunt İnsanlığın

Samsung Ankara Üniversitesi'nde Türkiye'nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Açtı

YORUMLAR