Yapay Zeka Taşıyan Bebek Duyguları Okuyabiliyor

Yapay Zeka Taşıyan Bebek Duyguları Okuyabiliyor

Yapay zeka uygulamalarının çeşitliliği gün geçtikçe artarken, artık bu uygulamaları geliştirmenin ne kadar kolay olduğu da ortaya çıkıyor. Geliştirilen bir yapay zeka çipinin oyuncak bir bebeğe yerleştirilmesiyle, yapay zeka uygulamalarının gücü bir kez daha kanıtlandı. Yapay zeka destekli bebek yüz ifadelerini tanımlayarak insan duygularını okuyabiliyor.

Donanımındaki küçük kamera sayesinde yüz ifadelerini yakalayan ve algoritması dahilinde gerekli tanımlamaları gerçekleştiren yapay zeka destekli oyuncak bebek, şimdilik şaşkınlık ve mutluluğun da aralarında bulunduğu sekiz farklı duyguyu okuyabiliyor. Bu bebek küçük bir pil vasıtasıyla çalışıyor. İşin ilgi çekici tarafı, bu oyuncak bebeğin maliyeti. Zira yeni bir yapay zeka çipini bir araya getirmenin maliyeti 115 Avro (453 TL). Bu rakam da yapay zeka uygulamalarının ne kadar ucuza mal edildiğini gözler önüne seriyor

Yapay zeka destekli oyuncak bebek projesinin lideri İspanya’nın Castilla Üniversitesi’nden Oscar Deniz “Yakın gelecekte yalnızca bizi izleyen değil aynı zamanda bize yardım etmeye çalışan binlerce göz her zaman üzerimizde olacak” yorumunda bulundu. Aynı zamanda Deniz, ellerinde dudak okuma gibi diğer yapay zeka donanımlarının da mevcut olduğunu, tüketicilerin talebine göre bu tür ürünlerin kişiselleştirilebileceğini belirtti. Ayrıca, bu yapay zeka çipinin çalışabilmesi için internet bağlantısına ihtiyaç duymamasının güvenlik açısından önemli olduğu ifade edildi.

Google Arama, Yapay Zeka Destekli İş İlanları Göstermeye Başlıyor

Bu Yapay Zeka Ne Zaman Öleceğinizi Tahmin Ediyor

YORUMLAR