Yapay Zeka Uzmanları, Katil Robotların Yasaklanmasını İstiyor

Yapay Zeka Uzmanları, Katil Robotların Yasaklamasını İstiyor

Yapay zeka teknolojisinin son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişme göstermesi, araştırmacıları da harekete geçirdi. Avustralya ve Kanada'daki araştırmacılar, ülke liderlerine gönderdikleri mektupta, öldürme yeteneğine sahip otonom silahların yasaklanmasını istedi.

Yapay zeka hakkındaki endişeler giderek artıyor. Avustralya ve Kanada'daki araştırmacılar, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya, yapay zekaya sahip silahların yasaklanması konusunda "sağlam bir küresel duruş" sergilenmesi gerektiğini ifade eden bir mektup gönderdiler.

Araştırmacıların gönderdikleri mektup, Birleşmiş Milletler Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu konferansında tartışmaya açıldı. 300'den fazla robot ve yapay zeka uzmanı tarafından imzalanmış mektupta, insan kontrolü olmayan ölümcül otomasyon sistemlerinin "ahlaki çizgiyi" aşması endişesi paylaşılıyor.

Avustralya ve Kanada, 1970 yılında nükleer silahların kullanımını yasaklamak için yeni bir uluslararası anlaşma konusunda diğer ülkelere çağrı yapmıştı. Araştırmacılar, öldürme yeteneğine sahip otonom silahların tehlikelerine dikkat çektiği mektupta bu çabaya atıfta bulunarak, "Avustralya ve Kanada, daha önce nükleer silahların yayılmaması için gösterdiği  çaba ve ahlaki duruşunu otonom silahların yasaklanması konusunda da gösterebilir. Hükümetlerimiz, bu alanda tüm dünyaya liderlik edebilir" dedi.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Geçtiğimiz aylarda birçok yapay zeka ve robotik uzmanlarının çağrıda bulunmuş olduğu gibi, otonom silah sistemleri 3. Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olabilir. Eğer yapay zeka kontrolsüz bir şekilde geliştirilirse, insanoğlunun bu dünyadaki varlığını tehdit edebilecek hale gelebilir.

Bunun tüm dünya için ölümcül sonuçları olabilir. Kimlerin yaşayıp, kimlerin öleceğini otonom silahların belirleyecek olma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Bizim amacımız yapay zekanın insanlığa yardım edecek taraflarını incelemek, yaratmak ve tanıtmak"

Ağustos ayında, aralarında Elon Musk'ın da bulunduğu 26 ülkeden 116 robot ve yapay zeka uzmanı, Birleşmiş Milletler'e bir mektup yazarak, öldürme yeteneğine sahip robotların yasaklanmasını istemişti.

Mektuba olumlu yanıt veren BM'nin Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu, oybirliği ile otonom silahların yasaklanmasıyla ilgili resmi tartışmaları başlatmayı kabul etmiş ve konuyla ilgili toplantının 14 Kasım'da yapılacağını bildirmişti.

YORUMLAR