Yapay Zeka Yeni Şizofreni Türlerini Bulabiliyor

Bilim insanlarının devam ettirdiği bazı yeni çalışmalarda, şizofreni hastalarının beyin tarama verileri analiz edildi. Yapay zeka ile yapılan analizler sonucunda tüm şizofreni hastalarının beyinlerinin aynı olduğu fikri tamamen ortadan kalktı.

Çalışmalarına devam eden bilim insanları şizofreni ile ilgili yeni bulgular elde ediyor. Bazı veriler yapay zeka sayesinde gerçekleşiyor. İşte yeni şizofreni türleri ile ilgili haberimizin detayları.

Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim insanlarının devam ettirdiği bazı yeni çalışmalarda, şizofreni hastalarının beyin tarama verileri analiz edildi. Yapay zeka ile yapılan analizler sonucunda tüm şizofreni hastalarının beyinlerinin aynı olduğu fikri tamamen ortadan kalktı.

Yapay zeka ile şizofreni çalışmaları

Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) 2013 yılında yaptığı çalışmalarda, farklı şizofreni tanılarının sınıflandırmasını engelledi. Tek bir kategoriye düşürülen şizofreni tanısı artık çok daha çeşitli görülüyor.

Yine aynı üniversitede yapılan yeni çalışmada üç kıtadan şizofreni hastalarının 300’den fazla MRI beyin taraması HYDRA denilen yeni bir makine öğrenme yöntemi ile incelendi. Yapay zeka ile yapılan analiz sonuçları, bilinen bütün eski psikiyatrik inançları boşa çıkarma potansiyeline sahip. 

Analizlerde; şizofreni hastalarının yaklaşık %40’ının nispeten normal gri madde hacimleri gösterdiği tespit edildi. Ayrıca, şizofreni hastalarının önemli bir miktarı sağlıklı kontrol grubunun beyin taramaları ile karşılaştırıldığında, orta beyin bölgesinde gri maddede küçük de olsa artış gösterdiği fark edildi. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda, yapay zeka şizofreni alanında daha fazla sonuç ortaya çıkaracaktır.

YORUMLAR