Yapay Zekanın Öğrenmesi İçin Saatlerce Veri Hazırlıyorlar

Yapay Zeka Öğrenmesi İçin Saatlerce Veri Hazırlıyorlar

Yapay zekanın bir işi öğrenebilmesi için devasa boyutlarda veri setlerinin hazırlanması gerekir. Bu veri setlerinin içeriğinde yapay zekanın anlayabileceği bir dil ile trafik işaretlerinin anlamları ve şekilleri,  yollardaki şeritler ve anlamları gibi etiketlenmiş veriler toplanır. 

Çin'de 19 yaşındaki bir genç 26 yaşındaki kuzenini de yanına alıp, yapay zeka için veri etiketleme amacına hizmet etmek için işyeri açtılar ve yanlarına bir düzine genci daha aldılar.

Bu gençlerin 8 saat boyunca yapması gereken tek iş "veri etiketlemesi yapmak". Kendilerine verilen binlerce fotoğrafı teker teker işliyorlar. Fotoğrafların arka planlarını işaretleyip, fotoğraftaki varlığı etiketleyip yapay zekanın öğrenebileceği bir veri setine ekliyorlar. Pek çok tipte veriler bu şirkette etiketleniyor. Örneğin tıbbi taramalar, manzara fotoğrafları ve ağaç türleri, sürücüsüz otomobiller için yol fotoğrafları gibi veriler.

Hazırlanan bu verilerin hepsi, yapay zeka algoritmasına verildiğinde; insanların o fotoğrafta ne gördüğünü öğretmek için yapılıyor. Yapay zeka endüstrisinde genellikle bu şekilde, insanlar tarafından el ile hazırlanan veriler ile çalışmalar yapılıyor.