Yapay Zekanın Yaptığı Tablo 432 Bin Dolara Alıcı Buldu

Yapay Zeka Portrait of Edmond Bellamy

New York’daki Christie’s Prints and Multiples isimli açık artırma evinde dün oldukça ilginç bir an yaşandı. Yapay zeka tarafından boyanan Edmond Belamy’nin Portresi isimli tablo, tam tamına 432,000 dolara alıcı buldu. Böylece ilk defa yapay zeka tarafından yapılan tablo, büyük bir açık artırma merkezinde satışa çıkıp, yüksek fiyata satılmış oldu.

Açık artırmadan önce Edmond Belamy’nin Portresi isimli tablonun 7 bin ila 10 bin dolar arasında alıcı bulması bekleniyordu. Fakat açık artırmanın başlamasıyla birlikte tabloya beklenmeyen bir ilgi oluştu ve fiyatı 432 bin dolara kadar yükseldi. Generative Adversarial Networks (GANs) ya da Türkçe ismiyle Çekişmeli Üretici Ağlar adı verilen bir algoritmayla hazırlanan yapay zekanın sahibiyse Paris’te bulunan Obvious’tu. Yapay zekanın, 14 ve 20. yüzyıllar arasında boyanan yaklaşık 15,000 tabloyu ayrıntılı olarak inceleyerek, sanatsal tabloların ardında yatan teknikleri ortaya çıkardığını söyleyen Obvious, uzun süreli bu araştırmanın ardından Edmon Belamy’nin Portresi isimli eserin ortaya çıktığını belirtmişti.

Yapay zeka sisteminin bir başka parçasıysa diskriminatör, ayrıcı olarak bilinen bir tür karşılaştırma alogirtmasıydı. Tabloların insan eliyle mi yoksa bilgisayar yordamıyla mı yapıldığını ortaya çıkarmak için yazılan algoritma, yapay zekanın tablolardaki detayları daha iyi anlamasını sağladı.

Uzun süreli araştırmadan sonra gerçek bir tablo çizebilecek seviyeye geldiği anlaşılan yapay zekanın, kendi başına bir şeyler çizmesi sağlandı ve ortaya Portrait of Edmond Belamy çıktı.