Yapay Zekaya Sahip Super Mario, Oyunda Harikalar Yarattı

Yapay Zekaya Sahip Super Mario, Oyunda Harikalar Yarattı

Mario, Nintendo’nun hayatımıza kazandırdığı en sevimli ve belki de en uzun soluklu oyun karakterlerinden biri. Prensesin peşinden koşan Mario artık neyi, nasıl ve ne zaman yapacağına kendi karar verirse neler olabilir?

Mantar Krallığı'nın kahramanı musluk tamircisi Mario, bundan böyle ne yapacağına kendi karar verecek. Mario Yapay Zeka Projesi (Mario A.I Project) adı altında yürütülen çalışma için seçilen kahramanımızı artık çevreyi keşfetmek, düşmanlarla savaşmak ya da prensesi kurtarmak için sesle yönetilebiliyor.

Mario A.I çevresinde olan biten her şeyin çok farkında bir oyun kahramanı olarak karşımıza çıkıyor. Almanya'da Tubingen Üniversitesi'nde projeyle ilgili olarak çalışan Cognetive Modelling Group, çalışmayı şimdilik bildiğimiz Mario üzerinde şekillendiriyorlar. 

Ses komutları tanıyarak nesnelerin komutları uygulamasına olanak tanıyan sistem pek çok İngilizce komutu algılayabiliyor. Devasa bir dilbilgisi ve gramer mantık ağacına sahip olan çalışma, Mario'yu oynarken ona tehlikeleri önceden haber vermenizi de sağlıyor.  Mario Yapay Zeka Projesi sadece komutları dinlemekle kalmıyor. Komutlar hakkında yorum yapabiliyor ve sorularınıza cevap verebiliyor. Oyuna başlamadan pek çok şey öğretebileceğiniz Mario, bu öğrendiklerini oyun sırasında kolaylıkla uygulayabiliyor. 

Üniversitenin hazırladığı çalışma videosuna bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 

Modernleştirilmiş SüperMario Oyununun Videosu

New Super Mario Bros. 2 Fragmanı

Nintendo Yeni Konsol Üzerinde Çalışıyor

Nintendo Yönünü Çekirdek Oyunculara Mı Çeviriyor?

Nintendo, Yeni 3DS'leri Tanıttı

YORUMLAR