Yaşama Elverişli Uzak Bir Gezegen Bulundu

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, K2-18b adlı öte gezegenin atmosferinin hayat için uygun olabileceğini bildirdi.

Uzay bilimciler, Güneş sisteminin dışında Dünya'nın büyüklüğünün iki katından daha fazla boyutta olan bir gezegende yaşam olabileceğini tahmin ediyor. Elbette bunlar şimdilik sadece tahminden ibaret.

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, K2-18b adlı öte gezegenin atmosferinin hayat için uygun olabileceğini bildirdi. Yapılan araştırmalarda, K2-18b'nin kütlesi, yarıçapı ve atmosferi hakkındaki veriler incelendi. Gezegenin hidrojen bakımından zengin olan atmosferinin hemen alt bölümünde sıvı su mümkün olabilecek gibi görünüyor.

Yaşama elverişli uzak gezegenler

Dünya'ya 124 ışık yılı uzaklıkta olan K2-18b, Dünya'nın 2.6 katı yarıçapa ve 8.6 katı kütlesiyle biliniyor. Buna ek olarak, gezegenin sıcaklıklarının sıvı suyun var olmasına izin verebilecek düzeyde olduğu da tahmin ediliyor.

Bilim insanları, bu gezegenin atmosferinde önemli miktarda su buharı ile hidrojen bulunduğunu söylüyor. Buna ek olarak; metan ve amonyak gibi diğer kimyasalların böyle bir atmosfer için çok daha düşük olduğu da açıklamalar arasındaydı. Tüm bunlar gezegende hayat olma ihtimalini ciddi oranda artırıyor.

Bu seviyelerin biyolojik yaşama etkisi üzerinde araştırmalar henüz bitmiş değil. Yapılan gözlemler, Dünya'dan önemli ölçüde daha büyük olan ve yaşanabilir koşullara sahip gezegen arayışları için milat olabilir. Sizce gökbilimcilerin ötegezegen arayışları nasıl sonuçlanacak? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR