Yaşlanmanın Ektilerini Yavaşlatmanın Yöntemi Sineklerde Bulundu

Yaşlanmanın Ektilerini Yavaşlatmanın Yöntemi Sineklerde Bulundu

 

İnsanoğlu yaşlanmak istemiyor bunu biliyoruz. Bundan dolayı tonlarca makalede, buna karşı alınabilecek önlemleri gözümüzün ucuyla da olsa okumadan geçemiyoruz.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam herkesin en çok istediği şey. Bunun için spor takvimleri, diyetler, özel yaşam egzersizleri okumak ruhumuzu rahat ettiriyor. Ancak, California Üniversitesi’nde yaşlanma etkileri hakkında araştırmalar yapan bilim insanları, okuduğumuz tüm bu araştırma ve çalışmaların aksine, yaşlanmaya karşı daha etkili bir yöntem keşfettiklerine inanıyorlar.

Bilim insanlarının "meyve sinekleri" üzerinde yaptıkları incelemelerde, bu sineklerin mitokondrilerinin şekillerinin ve boyutlarının zaman içinde değiştiğini fark ettiler. Araştırma; meyve sineklerinin mitokondrilerinin yaşamlarının ortasına doğru işlevlerini yerine getirmelerini engelleyen uzama ve genişlemeler yaşadığı ve bu durumun yaşlanmalarına etki ettiğini saptadı.

Bu değişim, DRP1 adı verilen bir proteinin zamanla azalmasından meydana geliyordu. Ancak bu proteinin artırılması, söz konusu edilen yukarıdaki etkilerin gecikmesine de yol açabiliyordu.

Bu çalışmalardan yola çıkarak California Üniversitesi bilim insanları, DRP1 proteinlerine müdahale edebilmenin insanlarda da aynı sonuçları vereceğini düşünüyorlar. Bundan sebeple, gelecekte vücuttaki DRP1 proteinini arttıracak ilaçlar geliştirmeyi planlıyorlar. Hadi bakalım, "geç olsun da güç olmasın" diyoruz.

Tarihte Bugün: Bilim Adamları Başarıyla Koyun Klonladılar

İnsanların Selfie'lerini İnceleyen Şirket, Ölüm Tarihlerini Tahmin Ediyor

Gençlik Aşısı İnsanlara Uygulanacak!

YORUMLAR