Yavaş İnternet Veren Firmaya Dava Açıldı!

Yavaş İnternet Veren Firmaya Dava Açıldı!

Eğer yavaş internet sizi de çileden çıkarıyorsa Amerika'da açılan bu dava dikkatinizi çekebilir. New York'ta açılan bir dahada Charter Communications adlı internet servis sağlayıcısı internet bağlantı hızları konusunda yalan söylediği iddiasıyla dava edildi. İddianamaye göre Amerika'nın 2. büyük internet servis sağlayıcısı olan Charter Communications internet hızları ve servis güvenilirliği hakkında tutamayacağı sözler verdi ve bu sözleri müşteri kazanmak için kullanarak müşterilere yalan söyledi.

Charter Communications'ın farklı üyelik tarifelerini kapsayan iddianamede verdiği sözleri tutamamasının teknik nedenlerine değiniliyor. Paylaşılan bilgilere göre firma ne kadar yüksek internet hızı verirse versin, kullanıcılara tedarik edilen eski nesil modemler ve kablosuz dağıtıcılar nedeniyle bu hızların yakalanması mümkün olmuyor. Bu durumun farkında olan Charter Communications kullanıcılara uygun modem ve kablosuz dağıtıcıları vermeyerek kullanıcıları vaat edilenden daha düşük hızlara mahkum ediyor.

Bilgisayar ve ağ konusunda bilgi sahibi olan tüketiciler bu problemi yüksek internet hızı sunacak modem ve kablosuz dağıtıcıları temin ederek çözebilir. Fakat internet kullanan insnaların büyük bölümü bu kadar ileri derecede bilgiye sahip değil. Bu nedenle kendi donanımlarını tedarik etmeleri de mümkün olmuyor. Sonuçta kullanıcılar hızlı internete para ödemelerine rağmen yavaş internete mahkum oluyorlar.

İddianameyi hazırlayan savcı konu hakkında binlerce şikayet aldıktan sonra dava açma kararı aldıklarını açıklıyor. Aylık 110 $ ödeme yapan kullanıcıların eski modem ve dağıtıcılar nedeniyle 300 Mbps bağlantı hızı yerine sadece 85 Mpbs bağlantı hızı aldıkları, 100 Mbps bağlantıya 70 $ para ödeyen kullanıcıların ise 55 Mpbs hızdan faydalanabildikleri raporlanmakta.

Dava 2.5 milyon internet abonesini etkileyecek büyüklükte. Ülkemizde ise durum çok daha içler acısı, bizim için evlerde 300 Mbps bağlantı hızı halen bir rüya. Çoğu eve fiber bağlantı gitmezken ADSL hatlar çağ dışı internet hızları sunuyor. Üstelik yüksek bağlantı hızına sahip fiber internet aboneliklerinde fiyatlar da ulaşılamaz seviyede.

Yavaş İnternetle Baş Edebilmenizi Sağlayacak 9 Küçük Öneri

YORUMLAR