Yazıcıyla İnsan Derisi Üretildi

Yazıcıyla İnsan Derisi Üretildi

Madrid’teki Carlos III Üniversitesi’nden araştırmacılar, biyolojik bileşenler, kök hücreler ve insan deri hücrelerinden oluşan bir 'biyo-mürekkep' karışımını, biyo-yazıcı'da kullanarak, insan derisinden bir parça üretmeyi başardılar. 

Araştırmanın başındaki José Luis Jorcano, geliştirdikleri teknolojiyi şöyle açıkladı: “Çığır açıcı tekniğimiz sebebiyle çok heyecanlıyız. Üç boyutlu biyo-yazıcı, insan dokusu üretimine dair bildiğimiz bütün yöntemleri kökten değiştirebilir. Tedavi ve nakil uygulamalarının yanı sıra endüstriyel ürünlerde, yeni ilaçlarda, kozmetik sektöründe ve kimyasallarda kullanılabilir. Biyo-mürekkebe farklı hücre tipleri eklenerek organ dokuları üretilebilir, hasarlı ya da hasta dokular yenileriyle değiştirilebilir."

Yaklaşık 15 yıldır bunun üzerinde çalışan bilim insanları, önce hastadan biyopsi için alınan izole hücreleri, besin maddeleri ve kimyasal maddeler kullanılarak çoğaltıyorlar. Ardından çoğaltılan izole hücreler, özel proteinlerle birlikte üç boyutlu yazıcıya konuluyor. Yazıcıya kartuş niyetine konulan bu karışım, yazıcı tarafından ağızlığa gönderiliyor ve yazma işlemi başlamış oluyor. Gerçek deriden bir farkı olmayan bu yeni teknolojide, gerçek insan derisi gibi iki farklı katman bulunuyor: Çevre koşullarına karşı koruma sağlayan üst deri katmanı "epidermis" ile cilde elastiklik ve güç kazandıran kolajeni üreten alt katman "dermis"ten oluşuyor. Biyo-yazıcı, 100 santimetre karelik bir deri parçasını, 35 dakikada üretebiliyor.

Üretilen yapay deri laboratuvar ortamında farelere başarıyla aktarılırken, çalışmayı yapan ekip buldukları yeni yöntemin yanık tedavisi ya da buna benzer tedavilerde rahatlıkla kullanıbileceğini de söyledi.

Türk Bilim İnsanları Bor Madeninden Biyouyumlu Yapıştırıcı Üretti

Bilim Adamları Fare Kafası Naklini Gerçekleştirdi

Bilim İnsanları Aç Kalmanın Beyne İyi Geldiğini Keşfetti

YORUMLAR