Yazılımcılara Yıllık 250 Bin Dolardan İş Fırsatı

ScaleUp Hızlandırma Programı

Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen ScaleUp Hızlandırma Programı'nın tanıtımı İstanbul'da yapıldı. Endeavor Türkiye’nin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen program, İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığında P&G Türkiye işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

ScaleUp Programı stratejik anlamda Türkiye’de ve dünyada geniş bir büyüme projeksiyonu ve fırsat penceresine sahip olan Veri Analitiği, Pazarlama & Reklam Teknolojileri, Finansal Teknolojiler, Hizmet Yazılımları & Online Pazaryerleri, Temiz Teknolojiler, Bio Teknolojiler ve Gıda Teknolojileri alanlarını önceliklendiriyor.

Programa katılan girişimler, global pazarlara açılmalarını hızlandıracak desteklere erişiyor. Program kapsamında seçilecek ve global açılıma hazır toplam 8 girişim, 2019 ve 2020 yıllarında düzenlendiği ülkede Endeavor Uluslararası Seçim Paneli'ne katılım hakkına sahip oluyor.

ScaleUp projesinin İstanbul’daki tanıtımında konuşan Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kurttepeli, bu projedeki amaçlarını yurt dışına açılma, network ile beraber büyüme ve tecrübelerinin aktarıldığı bir dünya yaratmak olarak açıkladı.

Yurt dışına açılmanın artık bir lüks olmadığını, hatta tam tersine bunun bir mecburiyet haline geldiğini söyleyen Kurttepeli, bunu yapan çok iyi firmalar olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’deki gençlerin de bundan faydalanması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de yurt dışına açılabilecek eğitimli ve yetenekli gençler olduğunu belirten Kurttepeli, "Örneğin, yazılımcı, Silikon Vadisi'nde yıllık 250 bin dolar maaşla işe başlıyor. Bu 400 bin dolara kadar ulaşıyor. Türkiye'de zehir gibi bir gençlik var. Eğitimli bir gençlik var. Eğitimle büyümek isteyen bir gençlik var. Bence Türkiye'nin bunu kullanması lazım." diye konuştu.