'Yedek Parça Maksatlı' Yapay Beyin Hücreleri Üretildi

'Yedek Parça Maksatlı' Yapay Beyin Hücreleri Üretildi

Bilim adamları, mikro devrelere bağlı yapay beyin hücreleri üretmeyi başardılar. Bu noktadan itibaren beyin ve sinir sistemi odaklı pek çok hastalığın önlenebilmesi mümkün olabilecek.

Avustralyalı bilim insanları, yarı iletken silikon bir devre üzerinde tamamen işlevsel beyin hücreleri monte etmeyi başardıklarını açıkladılar. Bilim insanları bilim insanları bu buluşlarını, kobay fare yavrularından faydalanarak gerçekleştirdiler. Fare yavrularından aldıkları dokularla ürettikleri beyin hücrelerini "iskele" işlevi gören nano-teller üzerine yerleştirdiler, böylece bir temele bağlı olacak şekilde hücreler arasında işlevsel nöron bağlantıları oluşturmayı başardılar.

Hasarlı beyinlerde kullanılacak

Bu yöntemle beynin hasarlı kısımlarının yenilenmesi mümkün olabilecek. Bilim insanlarının açıklamalarına göre, yeni teknolojiyle üretilebilmesi mümkün olan beyin protezleri kaza ve felç ya da alzheimer ve parkinson gibi dejeneratif hastalıklarda beynin hasar gören kısımlarının yenilenmesinde kullanılabilecekler.

Bu proje üzerinde çalışan bilim insanları daha ileri boyuttaki beyin hasarlarını iyileştirebilecek beyin protezlerinin geliştirebilmesi için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Beyin Yakan Bilimsel Gerçekler

Yakında Sadece Beynimizi Kullanarak Cihazlarımızı Çalıştırabileceğiz

Araştırmacılar Zekayı Açıklayan Algoritmayı Bulmuş Olabilirler

YORUMLAR