Yedi Yaşındaki YouTuber, Yılda 22 Milyon Dolar Kazanıyor

Yedi Yaşındaki YouTuber, Yılda 22 Milyon Dolar Kazanıyor

YouTube’da yayınladığı oyuncak inceleme videoları ile bilinen Ryan isimli yedi yaşındaki Amerikalı çocuk, yılda 22 milyon dolarlık gelirle YouTube’un en çok kazanan ismi oldu.

Ryan’ın oyuncak incelemeleri yaptığı ToysReview isimli YouTube kanalı, Amerikalı çocuğun ailesi tarafından 2015 yılında açıldı. Kanalın şu anda 17 milyondan fazla abonesi bulunuyor. Ayrıca Ryan’ın paylaştığı videoların toplam izlenme sayısı da 26 milyara merdiven dayamış durumda.

ABD’li ünlü iş dergisi Forbes, her yılın sonunda geleneksel olarak hazırladığı “En Çok Kazanan YouTuber’lar” listesini yayınladı. 1 Haziran 2017'den 1 Haziran 2018'e kadar vergi öncesi kazançları göz önüne alan Forbes, Ryan’ın yıllık 22 milyon dolarlık gelirle YouTube üzerinden en fazla para kazanan kişi olduğunu açıkladı. 

Dergiye göre, bu paranın çoğu kanaldaki videolardan önce gösterilen reklamlardan geldi. Söz konusu reklamlar, toplam gelirin yaklaşık yüzde 96’sını (21 milyon dolar) oluşturuyor. Geri kalan paranın kaynağı ise sponsorlu yayınlar.  

Ryan'ın kanalı diğer YouTube yıldızlarından daha fazla aboneye sahip olduğu için videolardan önce gösterilen reklamların değeri bir hayli yüksek oluyor. Forbes’e göre, Ryan’ın kazançları yaşından dolayı yetişkin oluncaya kadar korunacak özel bir hesaba aktarılıyor. 

Yedi yaşındaki Amerikalı çocuk, NBC  kanalında yaptığı röportajda, neden bu kadar başarılı olduğu sorusuna karşılık olarak, “Çünkü eğlenceliyim ve komiğim" cevabını vermişti.

Forbes’in “En Çok Kazanan YouTuber’lar” listesinin tamamı ise şu şekilde:

  1. Ryan ToysReview - 22 milyon dolar
  2. Jake Paul - 21.5 milyon dolar
  3. Dude Perfect - 20 milyon dolar
  4. Daniel Middleton - 18.5 milyon dolar
  5. Jeffree Star - 18 milyon dolar
  6. Markiplier - 17.5 milyon dolar
  7. Evan Fong - 17 milyon dolar
  8. Jacksepticeye - 15.5 milyon dolar
  9. PewDiePie - 17 milyon dolar
  10. Logan Paul - 14.5 milyon dolar