Yemek Kartlarının Komisyon Oranlarıyla İlgili Önemli Karar

Yemek Kartı Komisyon Oranı

Ankara Ticaret Odası (ATO), yemek kartlarındaki yüksek komisyon oranlarını düşürebilmek adına bir süredir çalışmalar yapıyordu. Çalışmalar nihayet sonuç verdi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda yapılan çalıştayda, komisyon oranlarında % 4,5 tavan sınırında anlaşma sağlandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya, ATO’yu temsilen Restoran, Lokanta ve Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Yunus Demirci, Başkan Yardımcısı Gürbüz Bekiş ve aynı komiteden Meclis Üyesi Abdulbekir Yılmaz katıldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen çalıştayda tarafların bir araya geldiğini ve anlaşma sağlandığını söyledi. Gürsel Baran ayrıca, yemek kartları komisyon oranlarına tavan sınırı getirilmesi konusunda uzlaşmaya varılmasının çok önemli ve sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran yaptığı yazılı açıklamada, ATO’nun yemek kartlarındaki yüksek oranlı komisyonlara karşı yürüttüğü çalışma kapsamında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili bütün tarafları bir araya getirdiğini ve çalıştayda, tarafların, düzenlemenin yapılacağı “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”nda uzlaştığını söyledi. Bu uzlaşmanın çok başarılı bir gelişme olduğunu kaydeden Baran, “10 milyar liraya yaklaşan yemek kartı pazarında, yüksek oranlı komisyonlar nedeniyle sıkıntılar yaşanıyordu. İstanbul Ticaret Odası ve ATO olarak da Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitemizin yürüttüğü çalışmayla yemek kartlarında uygulanan komisyonlara yüzde 4,5 tavan sınırının getirilmesi konusunda uzlaşma sağlandı. Yiyecek içecek sektörünün üzerinden yük kalktı.” dedi.

Gürsel Baran, bu konunun Ankara’da yaklaşık 14 bin, Türkiye genelinde de yaklaşık 110 bin firmayı ilgilendirdiğini hatırlattı. Baran ayrıca, yemek kartlarındaki yüksek komisyon oranlarının düşürülmesine ilişkin alınan bu karar için sektör adına, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ve emeği geçen tüm taraflara teşekkür etti.