Yemeksepeti.com Tasarımını Yeniledi

Yemeksepeti.com Tasarımını Yeniledi

Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş sitesi Yemeksepeti.com, 6 aylık yoğun bir çalışmanın ardından bu sabah yeni arayüz tasarımını ülke genelinde yayına aldı. Bugünden itibaren Yemeksepeti.com üzerinden sipariş vermek isteyenler yeni ve daha kullanıcı dostu arayüz ile siparişlerini verecekler.

10’dan fazla kişinin görev aldığı tasarım ekibi, 6 aydan uzun bir süre boyunca sitenin yeni haline gelmesi için çalıştı. Siteyi bir anda yenilemek yerine kademe kademe değiştirerek bugüne kadar gelmeyi tercih eden şirket, bugün yayına giren son tasarımı birkaç pilot şehirde yaklaşık 1 aydır kullanıcılara açık tutuyordu. Yemeksepeti.com’un mobil uygulaması ve yurtdışı operasyonları ise bu arayüz değişikliğinden etkilenmedi.

Arayüzü tasarlarken radikal değişikliklere gitmeden daha kullanıcı dostu bir arayüz tasarımına geçen Yemeksepeti.com, bunu yaparken de aramanın gücüne ve daha hızlı sonuca ulaşmaya odaklanmış. 

Yeni Yemeksepeti’nde arama özelliği artık daha kolay ve hızlı. Solr altyapısını kullanarak yemek çeşitleri ve restoranları ayrı ayrı otomatik tamamlamayla kullanıcıların karşısına getirmeye başlayan site, arama sonuç sayfasında da birden fazla restoranı ilgili yemek çeşitleriyle listeliyor.

Site kullanıcıları tarafından puanlanan restoranların da skorları da daha rahat görünebilir hale gelmiş durumda. Ayrıca geçmiş siparişler ve favoriler bölümü de kullanıcı anasayfasında daha ön plana çıkacak şekilde tasarlanmış. Bir diğer kullanıcı kolaylığı sunan yeni özellik de adres seçiminin ilk başta gerçekleşerek sipariş aşamasının bir sayfa azalması olarak göze çarpıyor.

Yeni tasarımın frontend tarafında Backbone.js, backend tarafında ise .NET MVC tercih edilmiş. Ancak responsive bir tasarım site içerisinde söz konusu değil. Mobil cihazlardan Yemeksepeti’ne erişmek için sitenin kendi uygulaması hala en doğru tercih. Bunun sebebi ise, şirketin mobil kullanıcılara önümüzdeki dönemde daha iyi bir arayüze sahip uygulama sunmak istemesi olarak tahmin ediliyor.

6 aydan uzun bir süredir üzerinde çalışılan yeni Yemeksepeti.com tasarımı, kademeli olarak kullanıma açıldı ve bundan sonra da Türkiye genelinde bu arayüz üzerinden hizmet verecek.

Aşağıda yer alan bağlantılar yardımıyla YemekSepeti uygulamasını mobil cihazlarınız üzerine indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR