Yeni 2019 Mercedes-Benz CLA, CES 2019 Fuarında Tanıtıldı

2019 Mercedes CLA-1

Alman lüks otomobil üreticisi Mercedes-Benz, CLA adlı kompakt ve sportif sedan modelini 2019 için tamamen yeniledi. Yeni bir jenerasyona kavuşan CLA, 2019 modeliyle CES adlı tüketici elektroniği fuarı kapsamında dünyaya tanıtıldı. Eski jenerasyonundaki gibi 4 kapılı fakat coupe görünümlü bir otomobil olmaya devam eden araç, genel tasarımını da fazla değiştirmemiş.

Zevkler ve renkler tartışılmaz fakat yeni CLA’nın her zamankinden daha sportif ve şık bir görünüme kavuştuğunu rahatça söyleyebiliriz diye düşünüyoruz. Eğimli tavanı ile diğer Mercedes-Benz modellerinden de ayrılarak özgün bir tasarıma sahip olan CLA, kaput kısmındaki oyuntular ile iddialı bir görünüme de kavuşmuş. Ön kısma bakmaya devam ettiğimizde keskin hatlara sahip LED’li şık ön farlar ile büyük bir Mercedes amblemi gibi şeyleri görüyoruz.

2019 Mercedes CLA-2

Araca profilden bakıldığında eğimli yapısı ile sportif göründüğünü söylemiştik, arkada da ince arka far grubu gibi detaylar CLA’nın eskisinden daha da geniş görünmesini sağlamış. Arkadaki bir başka değişiklik de aracın plakalığının arka bagaj kapağından daha aşağıya, tampon üzerine alınmış olması olmuş. Eskisinden 4.8 cm daha uzun olan yeni CLA, yine eskisine göre 5.3 cm kadar daha da geniş. Aracın uzama miktarının çoğu aks mesafesinde gerçekleştiği için arka yolcular için sunulan diz mesafesinde de artış olmuş. Buna ek olarak önde ve arkada aracın baş mesafesi de artmış.

Yeni CLA’nın iç mekanına baktığımızda ise yine köklü bir değişim görüyoruz. Araç birçok yeni Mercedes-Benz modelinde olduğu gibi çift ekranlı yeni konsol tasarımına kavuşmuş. Türbin görünümlü havalandırma ızgaraları, yeni bir direksiyon simidi gibi tasarım detayları da konsolun her zamankinden daha kaliteli ve donanımlı olmasını sağlamış. Çift ekranlı konsol kısmına baktığımızda ise bu ekranlardan birinin gösterge paneli, diğerinin de bilgi eğlence ekranı olduğunu görüyoruz. Bu ekranların her ikisi de 7 inç’lik olarak seçilmişler. Sağdaki bilgi eğlence kısmı dokunmatik şekilde de kontrol edilebilirken, konsolda bulunan touchpad de bu ekranın kontrolü için bir alternatif oluyor.

2019 Mercedes CLA-3

Yeni CLA’nın mekanik özelliklerine bakacak olursak, eskisinden daha geniş olduğunu söylemiştik. Buna ek olarak aracın ağırlık merkezi de daha aşağıya çekilmiş. Yani tüm bunların sonucunda CLA artış eskisinden bile daha iyi yol tutar hâle gelmiş. Çok noktadan bağlantılı arka aks gibi parçalar sayesinde de ses ve titreşim de azaltılarak konfor da bir yandan artırılmış. Aracın aktif ayarlanabilen süspansiyon sistemi de yine bir opsiyon olarak sunuluyor.

2019 Mercedes CLA-4

Ülkemizde CLA’lar mevcut jenerasyonunda dizel motorlu CLA 180d ve benzinli motorlu CLA 200 şeklinde iki farklı versiyon hâlinde satılıyordu. Bu versiyonların yine ülkemizde devam edeceğini düşünüyoruz fakat aracın lansmanında CLA 250 ve CLA 250 4MATIC versiyonları gösterildi. CLA 250’lerin kaputu altında ise 2.0 litrelik 4 silindirli turboşarjlı benzinli motorlar yer alıyor. Bu motor 225 beygir gücündeki performanslı bir motor olarak karşımıza çıkıyor. Eski CLA 250’lere göre yaklaşık 13 beygirlik bir güç artışı da görülüyor. Şanzıman olarak ise çift kavramalı 7G-DCT otomatik şanzımanı görmekteyiz.

2019 Mercedes CLA-5

Otomobilin jantları ise standart şekilde 16 inç’lik olarak gelirken, pakete ve seçilen opsiyona bağlı olarak 19 inç’e kadar yükselebiliyor. Aracın mesafe ayarlama özelliğine sahip aktif hız sabitleyici DISTRONIC sistemi de artık navigasyon sistemi ile uyumlu olarak çalışabilecek şekle getirilmiş. Bu sistem yeni CLA’da yine bir opsiyon olarak sunulmaya da devam ediyor. Araçta standart olarak sunulan güvenlik özelliklerine baktığımıza aktif fren yardımı, aktif şerit takip asistanı gibi birçok faydalı özelliği görüyoruz.

Aracın teknolojilerinden bahsetmeye devam ederken, çift ekranlı konsol tasarımıyla birlikte MBUX adlı yeni bilgi eğlence sisteminin de CLA’ya geldiği görülüyor. Bu sistem ilk olarak 2018’in ortalarında tanıtılan yeni A-Serisi ile ortaya çıkmıştı ve son derece kolay kullanımı ve bol özellikleriyle büyük beğeni toplamıştı. Birçok yeni özelliğe ve yeni teknolojilere kavuşan yeni 2019 model Mercedes CLA, bugüne kadar dünya genelinde 750.000 adet gibi iyi bir satış miktarına ulaşmasıyla da başarısını ispatlamıştı. Bu başarı aracın yeni jenerasyonunda da devam edeceğe benziyor.