Yeni Bir Android Virüsü Telefonunuza Gizemli Aramalar Yönlendiriyor

Yeni Bir Android Virüsü Telefonunuza Gizemli Aramalar Yönlendiriyor

Güvenlik uzmanlarının bulduğu yeni bir Android virüsü, Google Talk'u kullanarak telefonunuza bilinmeyen numaralardan aramalar gelmesini sağlıyor. Hatta kimi telefonlarda istek dışı SMS'ler de gönderiyor.

Android/Trojan.Pawost ismi verilen bu virüs, kullanıcıların yüklediği güvenli olmayan uygulamaların içinden bulaşabildiği gibi, dikkat etmeden Pawost'un direkt olarak telefona yüklenmesiyle de bulaşıyor. Virüs telefona yüklendikten sonra bildirim çubuğunuzda ansızın Google Talk logosu beliriyor. Bildirimleri açtığınızda Google Talk logosunun yanında herhangi bir yazı göremiyor ya da bu uygulamaya ulaşamıyorsunuz. 

Google Talk logosunun görünmesinden hemen sonra telefonunuza bilinmeyen bir numaradan arama geliyor. Aramalar genellikle 1-259 ya da bu kombinasyona yakın telefon numaralarından yönlendiriliyor. +1 ABD'nin kullandığı uluslararası telefon kodu; ancak 259 ABD'de kullanılan bir telefon numarası başlangıcı değil. Ayrıca aramaların büyük bir kısmının +89 kodlu Çin menşeli bir operatörden geldiği de belirtiliyor. 

Virüs illegal aramalar yapabildiği gibi, telefonunuza dair önemli bilgileri de dışa aktarabiliyor. Sızdırdığı bilgiler arasında IMSI ve IMEI kodu gibi önemli detaylar da bulunuyor. Bunlarla birlikte CCID kimliği, rehberinizdeki telefon numaraları, telefonunuzun sürüm detayları ve yüklediğiniz uygulamalar gibi bilgiler de kaynağı bilinmeyen adreslere gönderilebiliyorlar. Pawost'un bir başka önemli özelliği ise SMS mesajları ile ilgili. Telefonunuza bulaştığı andan sonra istediği gibi SMS gönderebiliyor, gelen SMS'leri engelleyebiliyor. Virüsten korunmak için yapmanız gereken, bildirim çubuğunuzda garip Google Talk logosunu gördüğünüz anda, yüklü uygulamalar arasından Pawost'u silmeniz ya da zararlı görenen uygulamalardan kurtulmanız. 

Google Android Güvenlik Ödülleri Programı Milyarlar Saçıyor!

Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

Bilgisayarlarımıza Giren 5 Milyon Farklı Virüs Türü Var

YORUMLAR