Yeni bir Virüs Sabit Diskinize Erişimi Kilitleyip Fidye İstiyor

Yeni bir Virüs Sabit Diskinize Erişimi Kilitleyip Fidye İstiyor

Siber suçların en baskın üyeleri olan kötü amaçlı fidye yazılımları yetmezmiş gibi, tüm bilgisayarınızı esir alarak fidye ödemediğiniz takdirde bilgisayarınızın açılmasına dahi izin vermeyen yeni bir virüs tespit edildi. 'Petya' isimli yeni virüs, aynı sınıftaki fidye virüsleri gibi en önemli dosyalarınızı şifrelemek yerine komple sabit diskinizi kullanıma kapatıyor.

Ayrıntılara göre virüsün yayılma yolu kötü amaçlı kimseler tarafından size yönlendirilen iş başvuru e-postaları. Dropbox üzerinden CV indirmenize yönelten e-postada söylenen adımları yaparsanız virüs derhal sistem kaydına sızarak bilgisayarınızın çökmesine sebep oluyor.

Bilgisayarınız yeniden başladığı zaman da hataları düzeltmek üzere olan ve birkaç saat sürebilecek bir uyarı mesajı alıyorsunuz. Aslında bu esnada virüs, tüm sabit diske yayılarak tüm bilgilerinizi şifreliyor. Tamamlandığı zaman ise bir sonraki yeniden başlatmada kullanıcı üzücü bir gerçekle kaşılaşıyor: Tor Browser'ı kullanarak fidye öde ya da sabit diskindeki her şeyi kaybet - bununla da kalmayıp yedi gün sonrasında fidyenin iki katına çıkacağını da söylüyor.

Tabii bu durumda aceleci davranıp fidye ödemek tavsiye edilmiyor; bunun öncesinde önemli dosyalarınızın daima bir yedeğini tutmak, bu tarz senaryolarda hayat kurtarıcı olabiliyor. En kötü senaryoda bile nereden geldiği belli olmayan bu kişilere, özellikle Tor üzerinden fidye ödemek akıl karı bir iş olmayacaktır. Gelin görün ki daha önceden bu tarz fidye yazılımı saldırılarına maruz kalan ve parayı ödeyen kurumlar da var.

Öncelikle bu saldırganların bireysel yerine kar güden kurumları tercih ettiğini tekrar hatırlatalım. Bu sene içerisinde bir hastanenin, internet ağı ele geçirildiği için 17 bin dolarlık fidye ödediğini biliyoruz. Yine Tor tarayıcısı üzerinden 17 bin dolarlık bitcoin ile ödeme yapan hastane, tamamen çaresiz kalarak kötü amaçlı saldırganların kurbanı olmuştu.

Alınabilecek en güzel önlem elbette bilinçli davranarak kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları açmamak olacaktır.

Facebook Sahte Profil Kullanıcılarının Korkulu Rüyası Olacak

Google Neredeyse Tüm Veri Trafiğini Şifreliyor

YORUMLAR