Yeni Fidye Yazılımı 'Petya' Dünyayı Kasıp Kavuruyor!

Yeni Fidye Yazılımı 'Petya' Dünyayı Kasıp Kavuruyor!

 

Rusya, Ukrayna, İspanya, Fransa, İngiltere ve Hindistan'da bulunan dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar sistemleri, yeni bir fidye yazılımı saldırısının pençesine düştü. Petya isimli kötü amaçlı yazılımın, sistem dosyalarını kilitlediği kilitlerin açılması için para talep ettiği bildiriliyor.

Açıklama her ne kadar Ukrayna'dan yapılmış olsa da, Petya fidye yazılımının Avrupa ve Asya'da on binlerce bilgisayara sızmış olduğu haberleri artarak gelmeye devem ediyor. Ukrayna'da bu saldırıdan en çok etkilenen kurumların finansal şirketler olduğu bildirildi.

Kaspersky Labs güvenlik uzmanlarından Aleks Gostev 27 Haziran'da Rusya, Ukrayna, İspanya ve Fransa'da etkili olmaya başlayan Petya fidye yazılımı salgını hakkında verilen tüm ihbar raporlarını da doğruladı. Sözü geçen ülkelerden gelen medya raporları, saldırıların büyük işletmeler, bankalar ve havaalanlarını etkilediğini işaret ediyorlar.

Ukrayna'dan yapılan açıklamaya göre, ülkede yayın yapan radyo ve TV kanalları da yeni saldırtan etkilendiler. Özellikle; “Kanal 24”, “Radya Lüks”, “Radyo Maksimum” gibi kuruluşlar, yerel posta teşkilatlarının internet siteleri, elektrik ve ısı dağıtımı şirketleri ile birlikte Ukrayna havaalanının resmi internet sitesi de bu saldırıdan dolayı felç olmuş. İngiltere'de söz konusu fidye yazılımına yönelik güvenlik yazılımları geliştirildiği haberleri de geliyor.

WannaCry Fidye Yazılımı Japonya'da Honda Fabrikasını Kapattı

WannaCry Salgınını Türkiye Raporu!

ESET, WannaCry Kontrol Aracı Yayınladı

YORUMLAR