Yeni Google Haberler Daha Hızlı ve Daha Akıllı

Google, bu seneki I/O 2018 etkinliği kapsamında ürünlerinin yeni özelliklerinden bahsetti. Yenilenen Google Haberler'den bahseden CEO Sundar Pichai, dünyadaki olayları takip etmek için Google Haberler’i kullanan milyonlarca kişiye karşı aldıkları sorumluluğu anlattı.

Baştan aşağı yeniden tasarlanan Google Haberler'in artık daha güçlü bir algoritması bulunuyor. Google'ın yeni yapay zeka sistemi sayesinde birbirleri arasında karşılaştırılan haberlerden en iyi beş tanesi ön plana çıkarılıyorken aynı zamanda olaylar hakkında brifing de paylaşılıyor. Bunun dışında Google Haberler içerisinde yer alan haber siteleri, mesajlar, yorumlar, podcast gibi diğer araçlarla da destekleniyor. Yani kullanıcıya konu hakkında her alandan bilgi sunulmaya özen gösteriliyor.

Ayrıca Google Haberler'den ayrı olarak Newscasts isimli özellik sayesinde haberler kısa videolarla takip edilebilecek. Newscasts özelliğinin Hikayeler gibi çalışacağı söyleniyorken aşağı doğru kaydırdıkça aynı kategorideki farklı haberler gösterilecek. Böylelikle haber kaynaklarını tek tek gezmeden yalnızca Newscasts sayesinde merak ettiklerinizi öğrenebileceksiniz. Bu özelliğin tweet, video ve analiz gibi dosyalardan oluşacağını belirtmek gerekiyor.

Şu andan itibaren 127 ülkede Android, iOS ve web'de kullanıma sunulan Google Haberler, artık güvenilir kaynakları tespit edecek. Böylelikle bu kaynakları ön plana çıkaracak olan ABD'li şirket, "Google ile Abone Ol" sayesinde de sevdiğiniz kaynakları kolayca gözden geçirebilmenize olanak sağlayacak.

Peki ya siz yenilenen Google Haberler'i nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.