Yeni Güncellenen Firefox'ta Dijital Medya İzlemek Artık Daha Kolay

Yeni Güncellenen Firefox'ta Dijital Medya İzlemek Artık Daha Kolay

Yeni bir Firefox’a hazır mısınız? Mozilla, dijital medya içeriklerini kontrol etmeye yarayan DRM desteğini tarayıcısına gömdü ve FireFox’u güncelledi. 

DRM çalışma mantığı, içerik üzerinde (DRM) Dijital Haklar Yönetimi tarafından lisansların kontrolünü ve oynatılmasını sağlayan çekirdek uygulamalar olarak tanımlanabilir. Tarayıcı, medya içeriğinin oynatılacağı ortamda bu lisanları kontrol ediyor ve geçerli olması durumunda, söz konusu medyayı oynatmak için ek bir uygulama gerekiyorsa Firefox’un bunu tarayıcıya yüklenmesini talep edebiliyordu. Bu durumu Firefox kullanıcıları sıklıkla tecrübe etmişlerdir.

Firefox 38 güncellemesi artık bu destek için dışarıdan bir yükleme talep etmeyecek. Gereken tüm çekirdek uygulamalar tarayıcının içinde gelecek. Kısaca FireFox artık bizden her hangi bir medya izlemek için bir eklenti eklememizi talep etmeyecek.

DRM altyapısı dünya üzerinde Yahoo! Music Store, Walmart, CyberRead ebook Store, Demand Windows Media Merkezi, Zune Marketplace, BBC iplayer, Xbox Live Store, Amazon Video, CinemaNow, Blockbuster, Netflix, Limewire, uTorrent, FrostWire gibi yabancı şirketlerin yanı sıra TTNet müzik sayfalarında mevcut. Firefox bunların her biri için farklı DRM uygulamalarının indirilmesini talep edebiliyordu. Artık bu sıkıntı ortadan kalkmış oluyor.

Firefox Anasayfası Nasıl Değiştirilir?

Firefox Teması Nasıl Yüklenir?

YORUMLAR