Yeni Havalimanına 82 Bin Liraya Konyalı Robot

akınsoft istanbul havalimanı

Konya’da insansı robotlar üretmeye devam eden Akınsoft’un ilk müşterilerinden bir tanesi İstanbul Havalimanı oldu. Bugün yapılan açıklamayla 4 farklı robotun havalimanında çalışması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyleyen Akınsoft, robotların fiyatlarının 82 bin liradan başladığını dile getirdi.

Son dokuz yıldan bu yana gelişmiş robotlar üzerinde çalışan ve Konya’da açtığı robot tesisiyle adını duyuran Dr. Özgür Akın, İstanbul Havalimanı'nda yolculara yol göstermesi için geliştirilen modellerden arazi için geliştirilen dört ayaklı robotlara kadar farklı robotlar bu fabrikadan çıkacağını ifade etti.

Hürriyet’ten Ahmet Can ile röportaj gerçekleştiren Özgür Akın, “Öncelikli olarak ilk Ar-Ge faaliyetlerimize 2009 yılında ‘Akıncı' adındaki modellerimizle başladık. Akıncı 1, Akıncı 2 ve Akıncı 3 modellerimizle iki ayaklı modeller geliştirdik. Ancak daha sonra hizmet robotlarının öne çıkmaya başladığını gördük. İnsanlara hizmet eden robotlar bir trend haline dönüştü. Biz bu trendi kaçırmamak için rotamızı servis robotlarına doğru çevirdik ve dünyanın ilk kadın yazılımcısı olan ‘Ada'nın adını verdiğimiz seriyi geliştirmeye başladık. Ada modellerimiz, farklı alanlarda hizmet verdi. Fuarlarda ve restoranlarda hizmet verdi. 6 farklı modelle bu alanda yer aldık. Son olarak Mini Ada modelimizi çıkardık. Mini Ada modelimizin önünde bir ekran var. Karşısına geçenlerle sohbet edebiliyor. Çok yakında İstanbul Havalimanı'ndaki yolculara yol göstermeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

Arat ismini verdikleri bir başka modelleri olduğunu ve bunun yakın zaman sonra tarımda kullanılmaya başlanacağını kaydeden Özgür Akın, geliştirdikleri robotların motorlarının patentlerini aldıklarını ve her şeyin kendilerine ait olduğunu belirtti. Arat ile ilgili olarak ise şunları ekledi: “Bu robot, denge açısından stabil olmasından dolayı arazi şartlarında görev alacak şekilde tasarlandı. Sensör yapısından dolayı arazide birçok görevi yerine getirebilecek. Aynı zamanda tarım ülkesiyiz ve maalesef tarımda verimliliğimiz çok düşük. Bu yüzden tarım robotları da geliştiriyoruz. PNCR 1 ve PNCR 2 adında iki model geliştirdik. Pancar ekiminde verimi arttırıyor. Klasik yöntemlerle yüzde 80 civarında tutulan verimlilik, robotik sistemlerle yüzde 95'e kadar çıkarmayı başardık. Ayrıca farklı robot çalışmamızda var. Bunlardan biri insansız hava aracı (İHA) üzerine. Bu araçları hem karada hem havada ilerleyebilecek şekilde geliştireceğiz. Çalışmalarımız 2019 yılında başlayacak.”