Yeni iMac Pro İçin Kaç Böbrek Satmamız Gerekecek?

Yeni iMac Pro İçin Kaç Böbrek Satmamız Gerekecek?

Apple, geçtiğimiz hafta düzenlediği WWDC 17 etkinliğinde yeni iMac Pro modellerini, yeni iPad Pro'yu ve yeni akıllı hoparlörlerini tanıtmıştı.

Yeni iMac Pro modelleri, tam anlamıyla profesyonel kullanım için tasarlanmışlardı. Bir iş istasyonu olarak kullanabileceğiniz bu masaüstü bilgisayarlar bol çekirdekli işlemcileri, yeni nesil AMD Radeon VEGA ekran kartları, 128 GB'a kadar RAM, 4 TB'a kadar SSD seçenekleriyle adeta göz kamaştırıyordu. Kullanıcılara farklı iMac Pro konfigürasyonları sunulacaktı, en düşük konfigürsayonlu iMac Pro fiyatı ise yurt dışında 4.999 $ olacak. Fakat halen yeni iMac Pro Türkiye fiyatı açıklanmadı. Aralık ayında çıkış yapacak yeni iMac Pro için Apple'dan gelecek resmi açıklamayı bekliyoruz.

Peki tam donanımlı bir iMac Pro satın almak isteseydiniz ne kadar ödemek zorunda kalacaktınız? İşte bu sorunun cevabını merak eden ZDNET editörleri kabaca bir hesaplama yaparak en yüksek konfigürasyona sahip yeni iMac Pro'nun fiyatını belirlemişler. 18 çekirdekli Xeon işlemci, 128 GB RAM, 16 GB HBM2 belleğe sahip AMD Radeon VEGA ekran kartı, 4 TB SSD yerleştirilen bir iMac Pro modelinin fiyatı 17.324 $ olarak hesaplanmış. Bu fiyat ülkemizde güncel dolar kuruyla 61.000 TL civarında bir tutara denk geliyor. Ülkemizdeki vergiler de hesaba katılırsa fiyatın 70.000 TL'nin üzerinde çıkacağını düşünebiliriz.

70.000 TL fiyatlı bir bilgisayarı satın almak için iki böbreğimizi satmamız da yeterli olmazdı. Son model sıfır kilometre bir araba fiyatına bilgisayar almanın ne derece mantıklı olduğu tartışılır; fakat yeni iMac Pro'nun hem performans, hem de fiyat anlamında uçuyor olduğu su götürmez bir gerçek.

Yeni iMac Pro Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR