Yeni Intel i9 Core X İşlemcileri Tanıtıldı

Yeni Intel  i9 Core X İşlemcileri Tanıtıldı

Intel’in bir süredir merakla beklenen yüksek kaliteli yeni nesil işlemcileri nihayet görücüye çıktı. Tayvan’daki Computex fuarında Intel, i9 Core X işlemci serisiyle gövde gösterisi yaptı. Bu güçlü yeni nesil işlemciler, AMD’nin Threadripper işlemcilerine karşı bir meydan okuma olarak yorumlandı.

İşlemci piyasasında, Intel ve AMD arasında yaşanan rekabet işlemcilerin kalitesini yukarılara tırmandırmaya devam ediyor. AMD’nin 16 çekirdekli Threadripper işlemcisine cevap olarak Intel, 18 çekirdekli i9 Core X ile sahneye çıktı. Serinin en hızlı modeli olan i9-7980XE aynı zamanda dünyanın da en hızlı işlemcisi oldu.

18 çekirdekli i9-7980XE işlemcinin yanı sıra 16 çekirdekli, 14 çekirdekli, 12 çekirdekli ve 10 çekirdekli sürümleri de olan Intel Core X serisinin üyeleri 999 dolardan 1.699 dolara kadar fiyatlarla önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. Ayrıca 18 çekirdekli i9-7980XE de 1.999 dolardan alıcı bulacak.

Intel’in Core X serisi işlemcilerinin şirketin bir önceki neslinin tek çekirdekli modellerden yüzde 15, çok çekirdekli işlemcilerinden yüzde 10 daha hızlı olduğu iddia edildi. Intel i9 Core X işlemcilerin yanı sıra Core i7 X serisi işlemcileri de piyasaya sürdü. 339 dolar ila 599 dolar aralığında fiyattan satılacak yeni çiplerin önümüzdeki haftalarda raflarda olacağı açıklandı.

Intel ayrıca yeni nesil işlemcilerinin iki çekirdeği birden en iyi çekirdek olarak tanımalanabildiği Turbo Boost Max 3.0 teknolojisine sahip olacağını da açıkladı. Ayrıca yeni işlemciler ile uyumlu 130’u aşkın anakartın da hazır olacağı belirtildi.

Intel’in Tayvan’da yaptığı bu gövde gösterisi uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

ARM'nin Yeni İşlemcileri Makine Öğreniminde Çığır Açıyor!

AMD Ryzen İşlemciler Sene Sonunda Dizüstü PC'lere Geliyor

YORUMLAR