Yeni İnternet Tarifeleri Nasıl Olacak?

Yeni İnternet Tarifeleri Nasıl Olacak?

1 Mayıs'tan önce ortaya çıkan haberlerde Superonline ve Kablonet'in AKK yerine kota uygulamasına geçeceği iddia edilmişti. İki kurumdan da konu hakkında resmi bir açıklama gelmezken, Superonline'ın bayiilerine gönderdiği söylenen görseller de ortaya çıkmıştı. Bugün itibarıyla Türkiye'nin yeni internet düzeni ortaya çıktı.

Adil Kullanım Kotası uygulaması hayata geçmeden önce her internet servis sağlayıcısı kullanıcısına belirli bir indirme kotası koyuyordu. Bu kota aşıldığında, her GB başına kota aşım ücreti ödemeniz gerekiyordu. Sonrasında AKK ile karşımıza çıkan İSS'ler, bu sefer de satın aldığımız bağlantı hızını düşürme yolunu seçmişlerdi. Buna çözüm bulmak için harekete geçen BTK, AKK uygulamasının 31 Aralık 2018'de kaldırılacağını ve bu tarihe kadar kademeli bir geçişin yaşanacağını söylemişti. Bunun ilk adımı da 1 Mayıs'tan itibaren 02.00 - 08.00 arasında indirmelerin AKK kotasına dahil edilmemesiydi. Kararın uygulamaya alınmasından bir gün önce ise sağlayıcılardan farklı açıklamalar gelmiş ve Türkiye'deki bütün internet kullanıcılarının kafası karışmıştı. Bugün itibarıyla bu sorun az çok çözüldü. 

Daha ilk günden Ttnet, BTK'nın uygulanmasını istediği yeni yönetimi tercih edeceklerini açıklamıştı. Fakat diğer iki büyük internet servis sağlayıcısı, konu hakkında resmi açıklama yapmaktan kaçınmış ve ortaya bir takım iddialar ortaya çıkmıştı. AKK Gidiyor, Kota Geliyor! başlıklı haberimizde de ayrıntısıyla görebileceğiniz gibi Superonline ve Kablonet'in yeni kullanıcılarına kota sistemi uygulamaya başlayacağı söylenmişti.

Hangi Şirketler Kota Uygulayacak?

Türkiye'de hizmet veren üç büyük İSS yani Ttnet, Superonline ve Kablonet, konu hakkında tam bir açıklama yapmayarak, kafalarda onlarca soru işareti doğmasına sebep olmuşlardı. BTK'nın yeni sisteminin uygulanmasının ardından hangi şirketin ne yönde karar aldığı da ortaya çıktı. Ttnet, yeni uygulamaya sıkıntı çıkarmadan geçerken, kota uygulaması getireceği söylenen Superonline da -muhtemelen gelen tepkilerin ardından- yeni sistemi aynen uygulamaya koyuldu ve yeni tarifeler duyurmadı. Fakat Kablonet, birkaç saat önce yaptığı güncelleme ile kotalı tarifelerini duyurdu. 

Eski Kullanıcılar da Mı Kotaya Geçecekler?

Yapılan sözleşmelerin içerisinde böyle bir uygulama hakkı olmadığı için eski kullanıcılara BTK'nın belirlediği yeni sistemden başkasının uygulanması söz konusu değil. Yani 8 Mbit'e kadar olan tarifeler hız aşımından sonra 3Mbit'e, 16Mbit'e kadar olanlar 5'e, 24Mbit'e kadar olanlar 8'e, 50Mbit'e kadar olanlar 16Mbit'e, 100Mbit'e kadar 24'e ve 1000Mbit'e kadar olanlar 64Mbit'e düşecek. Bununla birlikte 02.00 - 08.00 arasında yapacağınız indirmeler, tarifenizin hız düşmemiş haliyle yapılacak ve AKK kotanıza işlenmeyecek. 

Yeni abone olduğunuzda ise durumlar değişiyor. Eğer sağlayıcı size bu uygulamadan farklı bir abonelik sunar ve siz de bunu kullanmayı tercih ederseniz, yeni abonelik sisteminize göre internet hizmeti alacaksanız. 

Son olarak eski abone olmanıza rağmen size kota sistemi uygulanmaya çalışılır, 19.00 ve 00.00 arasında hızınızda düşme yaşar ya da 02.00 - 08.00 arasında yaptığınız indirmeler AKK kotanıza yansırsa, buna itiraz edebilirsiniz. 

Kotalı Tarifeler Neler ve Fiyatları Ne Kadar?

Kablonet, AKK değişikliği sonrası hayata geçireceği yeni sistemi, resmi internet sitesi üzerinde yaptığı değişiklikle duyurdu. Buna göre eski kota sistemi geri döndü ve size belirtilen kotayı aşmanız durumunda GB başına 2TL gibi fahiş bir fiyat ödemeniz gerektiği belirtildi. 

Yukarıda gördüğünüz gibi hizmet kalitesini AKK öncesi döneme götüren ve Türkiye'de internet kullanımını beş sene gerileten bu uygulamanın ardından, kullanım ücretlerinin de tavan yaptığı görüldü. Şirketin yeni tarifeleri şöyle oldu:

Bütün bunların söylenti seviyesinde kalacağı söylenirken, Kablonet'in resmi olarak bu uygulamaya geçmesi, Superonline'ın da ilerleyen günlerde yeni sistemini duyurabileceği düşüncesini güçlendirdi. Fakat Superonline aksi bir açıklama yapmazsa, BTK'nın kararını uygulamaya devam edeceği söylenebilir. 

TurkNet, Vodafone ve D-Smart gibi diğer internet servis sağlayıcılarının da kota sistemine geçmediğini, en azından şimdilik bu yönde bir açıklama yapmadıklarını da söyleyelim. Yine de en detaylı bilginin, kullandığınız şirketin müşteri hizmetleri tarafından verileceğinin de altını çizelim. 

İndirmelerinizi 02.00 - 08.00 Arasına Nasıl Ayarlarsınız?

Gece Saat 02:00'dan İtibaren AKK Kalkıyor

BTK'nın AKK İyileştirme Düzenlemesi Mayıs'ta Yürürlüğe Girecek

YORUMLAR