Yeni iPhone, 7-nanometre A12 İşlemci Kullanacak

Yeni iPhone A12 İŞlemci

Apple için donanım üreten şirketlerden bir tanesi olan TSMC’nin, yeni iPhone modelinde kullanılmak üzere yeni işlemcilerin seri üretimine başladığı iddia edildi. Bloomberg tarafından yapılan haberde, A12 olarak adlandırılan işlemcinin 7-nanometre mimariyle üretileceği ve satışa çıkan ilk 7nm işlemci olacağı söylendi.

Yeni iPhone A12 işlemci 7nm

Bilgisayarlar üzerinde kullanılan ilk işlemci 1971 yılında 10 mikrometre temelinde üretilmişti. Gelişen teknolojiyle 1989’da nanometre boyutlarına geçilmiş ve 2017 yılında 10-nanometre transistor aralığı kullanan işlemciler, son kullanıcıya kadar ulaşmıştı. Uzun süredir 7-nanometre üzerinde çalışmalar yapan üreticilerden bir tanesi olan Apple'ın ise yeni iPhone modelinde 7nm kullanacağı ifade edildi.

Milimetrenin milyonda birini ifade eden nanometre, aslında işlemcilerde kullanılan transistörlerin arasındaki mesafeyi ifade ediyor. İki transistör arasındaki mesafe kısaldıkça, işlemci aynı alanda daha fazla transistör barındırarak, daha fazla işlem yapmaya başlıyor ve böylece kullanıcıya daha iyi performans sunabiliyor. İşlem gücünün yanı sıra mesafenin azalmasıyla işlemcinin güç tüketimi aşağılara çekilerek, daha uzun batarya ömürleri sunulabiliyor. Hâlihazırda piyasada olan Android tabanlı  Sony Xperia XZ2 gibi amiral gemisi telefonlar, Qualcomm Snapdragon 845 kullanıyorlar. iPhone X ve iPhone 8 modellerindeyse A11 Bionic adı verilen bir başka işlemci yer alıyor ve bu iki işlemci de 10nm yapısında hazırlanıyorlar.

Bloomberg tarafından ortaya atılan iddialardaysa Apple’ın 2018’de duyuracağı telefonu için 7nm transistör aralığı kullanan A12 işlemcileri hazırladığı ve TSMC’ye yüklü bir sipariş verdiği dile getirildi. İddiaların doğru çıkması durumundaysa yeni iPhone modelinin, 7nm mimariyle piyassaya sürülen ilk telefon olabileceğinin altı çizildi.