Yeni iPhone'lar Kadınlar İçin Çok mu Büyük?

Bildiğiniz üzere 12 Eylül tarihinde Apple tarafından üç yeni iPhone modeli tanıtıldı ve en küçük boyutlu iPhone'un 5.8 inç ekrana sahip olduğu resmileşti. Ancak sosyal medyadaki kadınlar bu iPhone'ların kullanıma uygun olmadığını savunuyor.

İlk tepki kadın hakları aktivisti Caroline Criado-Perez tarafından gelirken pek çok kadının bu durumdan şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Güçlü telefonların sürekli büyük olduğunu dile getiren Perez, “Apple bir kez daha ortalama bir kadın eline uygun bir model üretmeyi başaramadı” şeklinde sitem etti.

Apple'a karşı sinirini tweet atarak gösteren aktivist Perez  “Senin derdin ne Apple? Kadınlar da akıllı telefon satın alıyor. Aslında, kadınlar erkeklerden daha fazla iPhone satın alıyor." diyerek yeni iPhone boyutlarını eleştirdi. Perez'in bu sitemine destek Kadınların Eşitliği Partisi lideri Sophie Walker'dan geldi. Walker ise üreticiye karşı sitemini mühendisleri kastederek 'Apple'daki oğlanlar' diyerek gösterdi.

“Apple’daki oğlanlar, hepinizin boyut konusunda takıntılı olduğunuzu biliyoruz. Fakat performans da önemli” şeklinde bir açıklama yapan Walker ve Perez'in sosyal medyada bir hayli ses getirdiğini söyleyebiliriz. Konu hakkında henüz Apple'dan açıklama gelmemiş olmasına rağmen, bu yorumlar üzerine belki de küçük ekranlı iPhone SE 2 modelini görebiliriz.