Yeni iPhone'lar Suyu Dışarı Püskürtebilecekler

Yeni iPhone'lar Suyu Dışarı Püskürtebilecekler

Günümüzde pek çok amiral gemisi telefon markası, suya ve toza karşı korunaklı olduklarını söyleyerek piyasaya çıkıyorlar. Küçük temaslar ve belirli bir derinliğe kadar işe yarayan bu önlemler, Apple tarafından alınan bir patentten sonra iPhone'larda daha da ileri götürülebilir. 

Telefonların suya karşı korumasız olmalarının sebeplerinin başında hoparlör ve mikrofon teknolojileri geliyor. Sesi almak ve iletmek için havaya ihtiyaç duyan bu teknolojiler, suyun kolayca geçebileceği noktaları oluşturuyorlar. Bunu engellemek için harekete geçen Apple, hoparlörler için hidrofobik bir ızgaranın pantentini aldı. Patentin içeriği beklediğimizden biraz daha farklı şöyle ki, Apple ızgaranın iç tarafını, suyun cihazdan çıkarılmasını hızlandırmak için hidrofilik bir kaplama ile astarlamayı ve herhangi bir sıvının varlığını belirlemek için akustik bölme içinde bir sensör kullanmayı düşünüyor. 

Bahsi geçen sensör suyun telefonun içerisine girdiğini, nem, basınç, ses ya da benzeri farkıl bir etkiyle algıladıktan sonra insan kulağının duyamayacağı frekanslarda ses patlamaları başlatarak, suyun içeriye girmesini engellemeye çalışıyor. 

Henüz bu teknolojinin telefonlarda kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor, ancak Apple'ın Apple Watch 2 serisi akıllı saatlerinde nemi dışarıya atmak için ses patlaması teknolojisinden hali hazırda faydalandığını da hatırlatalım. 

iPhone'u İçin Düşünmeden Buz Gibi Suya Atladı!

Suya Temas Eden iPhone 7'leri Şarj Etmeden Önce 5 Saat Bekleyin!

YORUMLAR