Yeni Keşfedilen Casus Yazılım Android Cihazları Tehdit Ediyor

Yeni Keşfedilen Casus Yazılım Android Cihazları Tehdit Ediyor

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’de yeni bir casus yazılım keşfedildi. Triout adlı kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların tüm görüşmelerini, fotoğraflarını ve konumlarını yetkisiz bir şekilde kaydediyor.

Rumen güvenlik yazılımı firması Bitdefender araştırmacıları tarafından ortaya çıkarılan casus yazılım, Android kullanıcılarının kişisel verilerini tehdit ediyor. Triout adı verilen yazılım, fotoğraf, lokasyon ve telefon görüşmeleri dahil olmak üzere birçok hassas veriyi kaydederek siber korsanların sunucularına gönderiyor.

Güvenlik araştırmacıları, Triout casus yazılımın farklı uygulamalar vasıtasıyla cihazlara sızdığını söylüyor. Bunun için üçüncü parti uygulama mağazalarını kullanan bilgisayar korsanları, Android yüklü milyonlarca cihazı tehdit ediyor.

Triout'un ilk kez Rusya’da ortaya çıktığı belirten araştırmacılar, yazılımın çok iyi gizlendiğini ve bu nedenle kullanıcılar tarafından fark edilmediğini dile getiriyor. Triout, kişisel verileri yetkisiz bir şekilde kaydetmesinin yanı sıra,  ön veya arka kameradan bir fotoğraf çekildiği anda fotoğrafı siber saldırganların sunucusuna gönderiyor. 

Bitdefender araştırmacıları, Triout ve benzeri casus yazılımlardan korunmak için aşağıdaki 5 önlemin alınması gerektiğini belirtiyor. İşte izlemeniz gereken o adımlar:

  • Uygulama izinlerini kontrol edin. 
  • Kullandığınız mobil işletim sisteminin resmi uygulama mağazasından yazılım indirin.
  • Başkaları tarafından tahmin edilmesi zor bir PIN veya şifre seçin.
  • Cihazınızın güncel olduğundan emin olun. 
  • Bir mobil güvenlik yazılımı kullanın.