Yeni Macbook Pro Retina Ekranlı Geliyor

Apple, WWDC 2012 etkinliğinde yeniliklerini ile yine gündeme damga vurdu. Önemli gelişmelerden biriside Macbook Pro'ların artık retina ekrana sahip olacaklarıydı.

Yeni Macbook Pro Retina Ekranlı Geliyor

Apple, 2008 yılından beri alışık olduğumuz monoblok alüminyum üretilmiş MacBook Pro'nun en son neslinin tanıtımı yapıldı. MacBook Air, Pro, iPad'den sonra MacBook Pro'da son teknolojik yenilikleri bünyesine katmayı başardı.

Apple'ın WWDC 2012 etkinliğinde tanıttığı ve çok ses getiren özellik MacBook Proların retina ekrana sahip olacaklarının açıklanmasıydı.Retina ekranı yeni iPad'den biliyoruz. Henüz tam olarak kullanım alanı belirlenememiş olsa da Apple'ın mutlaka bununla ilgili bir planı vardır. Retina ekranlı MacBook Prolar sundukları 2.880x1800px çözünürlük ile kendisine en yakın 1080p çözünürlük sunan en yüksek Windows dizüstü bilgisayarlara bile büyük fark atmış durumda. Artık ekran renkleri, renk derinliği ve retina ekrana uygun tasarlanmış uygulamalar gözünüzü kamaştıracak kadar gerçekçi görünecek.

Ayrıca tüm Mac ailesi artık Intelin 3.nesil Ivy Bridge desteği sunan i7 işlemcileri ile donatılmış durumda. GPU özelliği sayesinde ise dizüstü bilgisayarlarda yeni bir çağın başladığını söyleyebiliriz. Yeni MacBook Pro 3.nesil Intel i7 işlemciye, 8GB ram, 256 GB SSD hardisk, 1GB Nvidia ekran kartına ve en önemlisi 15.6 inç retina ekrana sahip. Bu özelliklere sahip olmanız içinse en az 2.199 dolara ihtiyacınız var.

Göze Çarpan Özellikleri:

- Opsiyonel 512 GB SSD seçeneği.
- Yeni nesil Nvidia GPU + i7 Ivy Bridge işlemciler.
- MacBook Air DNA'sını taşıyan yeni MacBook Pro %70-30 ağırlık dağılımına sahip.
- 0.71 inç eski kasasına göre daha ince yapıda.
- 13 inç MacBook Prolar ile nereydeyse aynı ağırlığa sahip.
- 15.6 inç ekrana 2880x1800px çözünürlüğü sığdırmayı başarmış durumda. inç başına 220piksel düşmekte.
- En boy oranı 16x10 olarak ayarlanmış.
- Mevcut olarak 8GB ram ile gelen ürün 16GB Ram desteği sunabilmekte.
- 7 saat sürekli kullanabilme ve 30günlük bekleme süresine sahip.
- 16GB'dan itibaren 768GB'a kadar flash diskleri destekleyebiliyor.
- HDMI girişi, USB 3-3.0 girişi, geliştirilmiş ve tasarımsal değişikliğe gidilmiş daha güvenli güç girişleri.

YORUMLAR