Yeni Maserati QNX Dikiz Aynalarını Hayatımızdan Çıkarıyor

Yeni Maserati QNX Dikiz Aynalarını Hayatımızdan Çıkarıyor

CES 2015 sadece elektronik cihazların kendini gösterdiği bir fuar değil. Maserati QNX'de bunun en açık örneği. Teknolojinin günlük yaşantıya nasıl adapte olabileceği konusunda en güzel örneği QNX'in donanımında görebiliyoruz. 

Yeni nesil arabalar teknolojiyi sonuna kadar kullanmakta hiç geri kalmıyorlar. Neredeyse tüm donanımlarının süper teknolojiyle sürücüye son derece rahat ve güvenli bir sürüş keyfi yaşattığı bu arabalarda son noktayı Maserati koydu.

Maserati QNX yan ve dikiz aynalarında artık 'ayna' devrine son vermiş gibi görünüyor. Bugün pek çok B sınıfı arabada geri manevra yaparken kameralar kullanılıyor. Ancak Maserati çıtayı biraz daha yükselterek hem yan, hem de iç dikiz aynalarını tamamen kameralı sisteme dönüştürüyor. 

ADAS (Advanced Driver Assistance Siystem) ya da bizdeki adıyla; 'ileri - güvenli sürüş tekniği' sistemine uygun olarak donatılmış bu kamera sistemi, sadece arka tarafı ekrana yansıtmakla kalmıyor. Sistem arabanın ön ve yan cephelerinin de görüntüye gelebilmesine olanak tanıyor. Her 3 ayna da aynı zamanda içerideki LCD monitörden de görüntülenebiliyor, böylelikle arabanın etrafında 360 derecelik bir kontrol sağlanıyor.

Aynaların altında uyarı LED'leri de düşünülmüş. Yaklaşan cisimler için yeşilden kırmızıya dönüşebilen bu LED'ler sayesinde, objelerle olan uzaklığınızı da belirlemeniz mümkün oluyor. Maserati QNX, Bugün kullandığımız dikiz aynalarıyla karşılaştırıldığında son derece güvenli ve kontrollü bir sürüş sözü verebiliyor. 

Maserati Quattroporte GTS'in Kameralı Dikiz Aynaları

Saatte 330 KM Hız Yapan Oyuncak Araba

Ralph Lauren'in Klasik ArabaCenneti

Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo Fotoğrafları

BMW i8 Fotoğraf Galerisi

YORUMLAR