Yeni Mekik 'Dream Chaser' 2016'da Uzaya Gitmeye Hazır

Yeni Mekik 'Dream Chaser' 2016'da Uzaya Gitmeye Hazır

Eski bir Rus uzay aracının çizimlerinin çalınarak inşasının tamamlandığı iddia edilen Dream Chaser mekiği 2016’da fırlatılacak. NASA'nın yeni göz bebeği Dream Chaser, eski mekiklere göre daha hızlı ve teknolojik olarak daha üstün.

Dream Chaser'ın tasarlanmasına 1980’lerin sonunda başlanmış, tasarımın bir RUS uzay gemisi tasarımına çok benzemesi yüzünden çalışmalar kesintilerle devam etmek zorunda kalmıştı. SpaceCev isimli bir şirketin tasarımı olan Dream Chaser, 2104 yılında ISS'e (International Space Station) gönderilmesi planlanan araçlardan biriydi. Ancak bütçe kesintileri ve buna benzer birçok sebep, Dream Chaser’ın ilk uçuşunun ertelenmesine yol açmıştı. NASA Dream Chaser yerine aynı yıl SpaceX projesine ilgisini kaydırınca uçuş gerçekleşememişti. 

Dream Chaser şimdi hazır. Denemeleri başarıyla tamamlanıyor ve 2016 yılında uzaya ilk görevini gerçekleştirmeye gitmek için son kontrollerin yapılmasını bekliyor. 

Dream Chaser bir seferde mürettebat dahil 7 kişiyi taşıyabilecek kapasitede tasarlandı. Atlas 5 roketiyle yörüngeye yerleştirilecek ve oradan görevine devam edecek. Dream Chaser inişlerde tıpkı Uzay Mekiği gibi yatay iniş gerçekleştirecek. 

Uzay Yarışının Unutulmazları

Virgin Galactic Uzay Limanı Açıldı

Apollo 17 Gerçekleri: Aya Seyahat Artık Neden Yapılmıyor?

YORUMLAR