Yeni Nesil 50 Kat Hızlı Işık Tabanlı İşlemciler Yolda

Yeni Nesil 50 Kat Hızlı Işık Tabanlı İşlemciler Yolda

2015 yılında gelen teknolojik gelişmeler birbiri ardına gelirken bu gelişmelerin sonuncusu Colorado Üniversite'sinden gelen araştırma sonucuyla geldi.

Colorado Üniversitesindeki araştırmacılar devam ettirdikleri bir araştımanın sonucu olarak daha az enerjiyle daha hızlı işlemcilerin geliştirilmesinin yolunu açtı. Veri iletimi için elektrik yerine ışık kullanan araştırmacılar tam donanımlı olarak işlemciyi oluşturmayı başardılar. Geleceğin işlemcisi olmaya aday olan bu işlemciler düşük enerji tüketimiyle de göze çarpıyor.

Üretilen bu işlemci milimetrekare'de 300 gigabit bant genişliğine sahip olup standart bir işlemciden 10 ila 50 kat daha hızlı. Yapılan araştırmalar 3x6 milimetrekare çip üzerinde yapılmış yapılmış olup bu çipe iki farklı çekirdek, 70 milyon transistör ve 850 fotonik bileşen sığdırılmış durumda. Bu şekilde geliştirilen işlemci piyasadaki işlemcilerden çok daha hızlı olup performans olarak çarpıcı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Araştırmalar için kullanılan bu çipset geleceğin işlemcileri için sadece bir prototip. Yani bu hızların çok daha üstüne çıkmanın yolu açılmış durumda. Projenin heyecanlandıran kısmı ise bu araştırmanın bir üniversite tarafından sunulmuş olması. 2015 yılı bitmeden başka bir teknolojik gelişimi daha görecek miyiz bakalım.

AMD Hakkında Şok İddia, AMD CPU'lardaki Çekirdek Sayıları Hakkında Yalan mı Söylüyor?

AMD'nin Güçlü Zen İşlemcileri 2016 Yılında Geliyor!

Samsung A9 Yongasından Ağzı Yanan Apple iPhone 7'de Intel Yonga Kullanacak

YORUMLAR