Yeni Nesil AMD Radeon Ekran Kartları Ertelenebilir

Yeni Nesil AMD Radeon Ekran Kartları Ertelenebilir

Bazı tedarik zinciri kaynaklarının yapıtığı açıklamalara göre AMD Radeon ekran kartlarının "Sea Islands" olarak adlandırılan yeni ailesinin çıkışı 2013'ün 2. çeyreğine ertelenecekmiş.

8000 serisi ekran kartı ailesi, 28 nanometre üretim teknolojisi ile üretilerek GCN 2.0(Graphics Core Next 2.0) mimarisine sahip olacak. Graphics Core Next 2.0, watt başına performansı arttıracak ve aynı performansı daha az güç tüketerek elde etmemizi sağlayacak. Mobil cihazlar için güzel bir gelişme sayılabilecek bu özellik masaüstü sistemler için de performans limitini arttırıyor.

Ekran kartı seçmekte zorlanıyorsanız ekran kartı tercih rehberimize göz atabilirsiniz

Aynı kaynakların verdiği bilgiye göre, asıl olarak 2012 sonunda lansmanı yapılması beklenen Sea Island ekran kartları, AMD'nin mevcut sektörel yapıda revizyona gitmesi nedeniyle ertelenecekmiş.

Sea Island'ın ilk üyesi olarak tek grafik çekirdekli kartların amiral gemisi Venus XT kod adlı 8970'in, ardından da Venus Pro kod adlı 8950'nin gelmesi bekleniyor.

Eski nesile göre %20'ye yakın bir performans artışı sunacak olan 8000 serisi ekran kartlarının bazı mobil versiyonlarının birkaç donanım üreticisinin mobil ürünlerinde listelendiği not edildi. Fakat bu mobil versiyonların eski serinin yeniden adlandırılmış versiyonları olabileceği ve performansta çok bir artış sunmayabileceği belirtiliyor.

YORUMLAR