Yeni Nesil Haritalar Sürücülere Park Yeri Bulabilecek

Yeni Nesil Haritalar Sürücülere Park Yeri Bulabilecek

Yeni nesil sensörler ile donatılmış olan Audi, BMW ve Mercedes Benz markalarına ait otomobiller, bir dijital harita servisi sayesinde, sokak üzerinde bulunan park yerleri hakkında bilgi verebilir hale gelecek. Diğer yandan sürücüler gerçek zamanlı bilgi alabilecekler.

Yeni nesil dijital haritaları içerisinde bulunduracak otomobiller trafik koşulları, tehlikeler ve yol işaretleri hakkında verileri toplayabilecek. Alman otomobil üreticileriyle anlaşan Here markası, gelecek yıl bu projesini hayata geçirecek.

Haritalama üzerine çalışan Here firması, kurduğu platformda araç hızı, konumu ve yönünün yanı sıra araçların fren ve sis lambası aktivitelerini de kaydedecek. Yolda karşımıza çıkabilecek tehlikeleri kamera ile kayıt altına alacak teknoloji, sürücüler arasındaki etkileşimi de sağlamış olacak. Ayrıca firma, diğer markaların da yakın bir tarihte projeye dahil olabileceğini söylüyor.

Projenin en güzel yanı da parklar konusunda bilgi hizmeti verecek olması. Parkların kullanılabilirliği, her sokak için tahminler ve ödeme seçenekleri konusunda ayrıntıları sunacak olan hizmet, sürücülerin başlıca sorunlarına çözüm üretecek.

Belki hatırlarsınız, Here firması geçtiğimiz yıl Nokia tarafından 2.8 milyar euro'ya bu araç grubuna satılmıştı. Yeni nesil araçların neler içereceğini artık anlayabiliyoruz. 

Türk Mühendisler Sürülebilir Transformer BMW Yaptı

Mercedes’in Sürücüsüz Otobüsü Turist Gezdiriyor

YORUMLAR