Yeni Nesil iPhone’lar Donald Trump Yüzünden Çok Daha Pahalı Olabilir

Yeni Nesil iPhone’lar Donald Trump Yüzünden Çok Daha Pahalı Olabilir

Hatırlarsanız yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın başkan seçilmeden önce teknolojik politikasının ne olabileceğine dair ne gibi ipuçları verdiğinden söz etmiştik. Bu taslaktan yola çıkarak iPhone severleri gelecekte kötü sürprizler bekliyor olabilir. 

Trump’ın politikalarının önemli ilkelerinden biri, ABD firmalarının deniz aşırı ülkelerde yani kendi toprakları dışında üretim yapmaması. Trump özellikle iş gücünün ucuz olduğu ülkelerde ABD ürünleri üretilmesini hiç onaylamıyor. Bu ülkelerin başında da elbette Çin geliyor. BU söylem bağlamında Trump’un ateş saçtığı şirketlerden biri Apple. Ancak Apple’da Trump’a karşı bu konuda boş değil.

Yani Trump’ın bu politikasına karşılık Apple üretim maliyetlerinin artabileceği kozunu öne sürüyor. Çin’de üretim maliyetleri ABD’nin neredeyse 10’da 1’i kadar. Bu yüzden Apple eğer ABD topraklarında iPhone üretirse bu telefonun kaç paraya mal olabileceğini ve raflara ne kadarlık bir etiketle yerleşebileceğini düşünmek bile insana acı veriyor. Öte yandan Apple üretim bantları 30 farklı ülkede 600’den fazla tedarikçi firmadan oluşuyor. Daha sonra ürünler 18 farklı montaj fabrikasında birleştiriliyor ki, bu fabrikalardan 14 tanesi zaten Çin’de bulunuyor. Örneğin Tayvan merkezli Foxcon'da Mac Pro üretiyor. Tüm Apple ürünlerini altında da dikkat ederseniz, ABD’de Tasarlandı ve Montajı yapıldı anlamına gelenDesigned by Apple in California Assembled in USA” yazıyor. "Peki, nasıl olacak?" diye sorduğunuzu duyuyor gibiyiz. Olmaz değil elbette, ancak Apple buna asla yanaşmaz. Neden mi?   Çünkü, şu an Apple hem vergiden, hem iş gücünden deniz aşırı çalışsa bile kar ediyor. Maliyetini son derece düşük tutabiliyor. Maliyet düşük olunca ürünlerin kar marjı yüksek oluyor.

Diyelim ki, Apple ABD'de üretime geçmeye karar verdi? İşte o zaman bir iPhone’un fiyatını bilmek bile istemeyebiliriz. Öte yandan deniz aşırı fabrikalar ve tedarikçiler gerçekten aç kalırlar ve küresel bir kriz çıkar. Durum böyleyken bakalım Trump ve Apple aşkı nasıl son bulacak. 

Küresel Pazarlar Trump’un Ardından Kriz Sinyalleri Veriyor

Donald Trump; Facebook, Google ve Twitter’a Ateş Püskürdü

YORUMLAR