Yeni Nissan Pathfinder ile Arka Koltukta Çocuk Unutmaya Son

Yeni Nissan Pathfinder ile Arka Koltukta Çocuk Unutmaya Son

Haberin başlığını okuyan birçok kişi "Bu özellik ne kadar gerekli?" demiş olabilir. Fakat günümüzde insanların birçoğunun umursamaz, unutkan ve dalgın tavırları yüzünden birçok facia yaşandığını göz ardı etmemek gerek. Nissan da yeni Pathfinder SUV'sinde kullanmak üzere böyle farklı bir özellik geliştirmiş.

Hatta istatistiklere bakılacak olursa araştırmacılar çok acı bir gerçeği ortaya koymuş. Her yıl otomobillerde kilitli kalarak can veren çocukların sayısı ortalama 37 olarak bulunmuş. Nissan da 2018'den itibaren Pathfinder SUV'sinde bazı yeni sensörler kullanacak. Bu sensörler ilk olarak araba yola çıkmadan önce arka kapının açıldığını ve birisinin bindiğini fark edecek. Ardından yolculuk bittiğinde sürücü araçtan inip giderse ve bu esnada arka kapılar açılmamış olursa birkaç kez korna çalarak sürücüye arka koltuktaki yolcuları ve çocukları eğer varsa hatırlatacak.

Tabii ki eğer istenmezse bu sistem aracın yol bilgisayarından devre dışı bırakılabiliyor. Ya da korna yerine sadece ufak bir uyarı ile hatırlatma yapması da seçenekler arasında. Nissan'ın "Rear Door Alert" olarak adlandırdığı bu sistem tabii ki ilk defa duyduğumuz bir şey. Fakat türünün ilk örneği değil. Çünkü daha önce General Motors bazı otomobillerinde arka koltuk hatırlatıcısı çeşitli sistemleri kullanmıştı.

Nissan'ın Sürücüsüz Otomobili Londra Caddelerine İniyor

Nissan Yeni Nesil Elektrikli ve Yarı Otonom Modelini Tanıttı

YORUMLAR