Yeni PlayStation 4 Modelinin Kod Adı ve Teknik Özellikleri

Yeni PlayStation 4 Modelinin Kod Adı ve Teknik Özellikleri

Dün akşam yayınlanan rapora göre Sony'nin nisan başında ortaya çıkan yeni PS4 modelinin kod adının Neo olduğu, geliştiricilerle paylaşılan teknik özelliklere göre de "sahiden" güçlü bir model olduğu doğrulandı. Daha önceden PS4.5 veya PS4K olarak anılan yeni konsolun adı artık Neo ve gerçek olduğuna hiç şüphe yok!

Ortaya çıkan rapor aslında büyük bir araştırmanın sonucunda oluşturulmuş. Tüm işin kaynağı ise kimi oyun geliştiricilerine yavaş yavaş gönderilmeye başlanılan geliştirici kiti prototipleri. Oyun geliştiricilerinin yeni PS4 modelinde -ya da Neo mu demeliydim?- oyun tasarlamaları veya eski oyunlarını yeni modele uyumlu hale getirmeleri için, Neo'nun prototipi için dağıtım çoktan başlamış. Prototiplerin ardından deneme sürümleri, sonrasında da ikinci nesil geliştirici sürümleri dağıtılacak. PS4 Neo'nun son geliştirici modelinin haziran gibi firmalara ulaştırılmasından bahsediliyor.

PS4 Neo'nun Teknik Özellikleri

Teknik özellik bakımından ise PS4 Neo'nun geliştirilmiş işlemci, grafik ve RAM'e sahip olacağı kesinlik kazandı. Geliştiricilere dağıtılan teknik özellik raporunda ortaya çıkan bilgiler, yeni modelle birlikte Sony'nin oyunlardaki FPS sorunu üzerine yoğunlaştığını kanıtlar gibi gözüküyor. Zira aşağıdaki karşılaştırmamızdan göreceğiniz gibi özellikle grafik işlemcisi tarafında büyük geliştirme var.

Orijinal PS4 PS4 Neo
CPU 8 Çekirdek Jaguar 1.6 GHz 8 Çekirdek Jaguar 2.1 GHz
GPU AMD Radeon 18 GCD İşletim Ünitesi 800 MHz AMD Radeon 36 GCD İşletim Ünitesi 911 MHz
RAM 8GB GDDR5, 176 GB/s 8GB GDDR5, 218 GB/s

Yeni modelde görünen AMD grafik teknolojisi şimdiye kadar AMD'nin herhangi bir kartında görmediğimiz birimleri kullanıyor, bu da Sony'nin AMD ile anlaşarak bu model için yeni bir teknoloji kullandığını gösteriyor. Hatırlarsanız son zamanlarda yeni PS4 modelinde AMD'nin yeni Polaris teknolojisinin kullanılabileceğinden bahsediliyordu. Belki de tamamen Polaris ile üretilmiş bir grafik işlemciyle karşı karşıyayız.

PS4 Oyun Kataloğu Değişmeyecek

Tüm PS4 oyunlarının hem eski hem de yeni modelde çalışacağı da onaylananlar arasında. Yani ürün kataloğu aynı kalacak, ancak oyunu PS4 Neo'ya taktığınızda daha iyi FPS değerleri ve grafikler alabileceksiniz. Ayrıca yeni modelin 4K çıkış desteklediği de doğrulandı, ancak oyunların 4K'da açılması elbette şart değil. Bu çözünürlük tamamen oyun üreticilerinin tercihi olacak.

Yeni PS4 Neo ile ilgili şimdiden neredeyse her şeyi öğrenmiş olsak da cihazın Sony tarafından resmi olarak duyurulmadığını hatırlatalım. Aynı şekilde, henüz geliştirici kiti prototipi olarak yukarıda verilen teknik özellikler de konsolun çıkış zamanında değişiklik gösterebilir.

PS4 Neo'nun, aynı yeni nesil konsolların zamanında olduğu gibi, 400 dolardan piyasaya sürüleceği de söylenenler arasında.

Playstation 4.5 İçin Yeni Bir Doğrulama

God of War 4, Playstation 4.5 ile Gelebilir

YORUMLAR