Yeni Renault, Alışılmış Otomobilin Çok Dışında

Yeni Renault, Alışılmış Otomobilin Çok Dışında

Otomobilinde çok uzun vakit geçirenleri evindeymiş gibi hissettirmek için tasarlanan Renault’un yeni modeli SYMBIOZ, alışılmış araba anlayışının çok dışında.

Otonom sürüş teknolojisine sahip, tamamen elektrikli ve kendine ait internet bağlantısı bulunan yeni otomobilin en ilginç yanı sanırım iç tasarımı. Klasik arabanın aksine koltukların her biri gidilen yöne bakmak zorunda değil. Dilerseniz ön koltukları tersine döndürerek, aracı mini bir oturma odasına çevirmeniz mümkün.

Aracı öne çıkaran yalnızca sıra dışı tasarımı değil. Otomobil aynı zamanda enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunu sağlayan, ‘smart grid’ yani akıllı şebeke teknolojisine sahip. Bu da demektir ki aracınızda depoladığınız enerji gerekli durumlarda eviniz için alternatif bir kaynak olarak kullanılabilir. Bu sene içerisinde ilk prototipinin üretilmesi beklenen yürüyen jeneratörlere uygun evlerin de beraberinde tasarlanması bekleniyor. 

Renault, SYMBIOZ otomobiller için çok sayıda teknoloji firması ile ortak çalışıyor. İnsan-makine arayüzünü LG'nin, otonom sürüş için VR deneyimini ise Ubisoft’un üstlendiği, son teknoloji modelin tanıtım videosu sizlerle:

YORUMLAR