Yeni Savaş Canavarı Sikorsky S-97 Raider Denendi

Yeni Savaş Canavarı Sikorsky S-97 Raider Denendi

Savaş alanında 440 km sürate ulaşabilen Sikorsky S-97 Raider’ın son hali denendi. Helikopter çok amaçlı operasyonlarda son derece mükemmel sonuçlar verebiliyor. 

Dün sabah Florida’da dünyanın en hızlı savaş helikopteri ilk uçuşunu yaptı. 2008 yılından bu yana geliştirilmekte olan Sikorsky S-97 Raider, bu uçuşunda 97 farklı özelliğini denedi ve geri geri uçuş manevralarını başarıyla gerçekleştirdi.

Sikorsky S-97 Raider şu anada dünya üzerinde bulunan en hafif ve hızlı savaş helikopteri. İniş ve kalkış manevra kabiliyeti, sessizlik modu ve sarsıntısız uçuş tecrübesi gibi önemli özellikleri olan helikopter, gelecek seneden itibaren gökyüzünde olacak. 440 kilometre sürat yapabilen helikopter tam teçhizat savaş donanımıyla 350 kilometreye ulaşabiliyor. Arama kurtarma, taktik savaş, araştırma ve gözetleme gibi görevlerde kullanılacak olan helikopterin, çok yakında yaşlanmış diğer benzer araçları emekliye ayırması bekleniyor.

6 kişilik personel kapasitesi olan Sikorsky S-97 Raider ilk kalkış denemesi videosu da yayınlandı. Helikopterin ne kadar hız yaptığı bu videoda görülmese de, iniş ve kalkış kabiliyeti açıkça izlenebiliyor.

 Bu videoda da Sikorsky S-97 Raider’ın uçuş similasyon görüntülerini izleyebilirsiniz.  

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

Haftanın Android Oyunu: Helicopter Sim

YORUMLAR