Yeni Teknolojiyle Çileli Pasaport Kontrolleri Devri Kapanacak

Yeni Teknolojiyle Çileli Pasaport Kontrolleri Devri Kapanacak

Bir İngiliz teknoloji şirketi olan ObjectTech, tüm dünyada sıkıcı bir kontrol süresi olan pasaport kontrollerinde zamandan tasarruf ettirecek bir yönteme imza atıyor. Bu yöntem ilk olarak, dünyanın en kalabalık havalimanlarından biri olan Dubai'de kullanılacak.

ObjectTech resmi internet sayfalarında ve Hürriyet gazetesinde yer alan haberlere göre,  sözü geçen teknolojik yöntem 2020'de uygulamaya girecek. Bu sistem ile beraber yolcular tüneller içinde bulunan şeritler üzerinde yürürken, yüzleri lazerlerle taranacak ve o anda eş zamanlı olarak pasaportları da onaylanabilecek. Bu sistemle onay alan pasaport sahipleri yeni bir kontrole daha tabi tutulmadan bavullarını alıp uçağa yerleşebilecekler.

Elbette, bu sisteminin tanıyamadığı kişilerin tünel çıkışında yine bir pasaport kontrolüne alınacağı da belirtiliyor. Sistemin verimli çalışabilmesi için düzenlenecek dijital pasaportlar, parmak izi, iris tarama bilgileri, kan grupları, yüz tanıma verileri ile pasaport kullanım bilgilerini de kapsayan çeşitli verileri bünyelerinde barındıracaklar.

Aslına bakacak olursanız, İngiltere'nin Heathrow havaalanında da her gün 100 bin kişinin üzerinde bir yolcu yoğunluğu var. Ancak, yaklaşık olarak her ay 8 milyon kişinin kullandığı Dubai Havalimanı'ndaki yolcu sayısı 2020 Expo etkinliği nedeniyle artacağından yetkililer, "yol yakınken biz önlemleri alalım" diye düşünmüş olmalılar. 

FBI'ın Yüz Tanıma Sistemi Yüz Milyonlarca Fotoğrafa Ulaşabiliyor

Havaalanlarına Quantum Lazer Tarama Güvenlik Teknolojisi Geliyor

YORUMLAR