Yeni Tesla Autopilot Donanımı, Tesla Çalışanlarının Katılımıyla Test Edilecek

Tesla Yeni Autopilot Donanımı 1

Tesla, elektrikli otomobillerinde kullanılan Autopilot donanımının daha gelişmiş yeni bir versiyonunu üretti. Yeni donanımın testlerine bir süredir devam eden şirket, teste katılacak daha fazla kişi arıyor. Tesla araçlarında otonom sürüşün daha da geliştirilmesi için uğraşan Elon Musk, çalışanlarına gönderdiği bir e-posta’da, beta testi sürecine birkaç yüz Tesla çalışanını daha dahil etmek istediklerini bildirdi.

Aslında Elon Musk’ın bu çağrısı, çalışanlarına yönelik yaptığı ilk çağrı değil. Musk geçtiğimiz Eylül ayında da bir çağrı yaparak 100 ila 200 Tesla çalışanının yeni donanımın test sürecine katılmalarını istemişti. 

Tesla’nın tam otonom sürüş sistemi geliştirme çalışmaları için büyük önem taşıyan bu donanım Hardware 3 olarak adlandırılıyor. Tesla, bir nöral ağ bilgisayarı olan bu yeni donanım sayesinde otomobillerine tam otonom sürüş yeteneği kazandırmayı amaçlıyor. Tesla’nın yeni Autopilot donanımının sadece yeni model Tesla araçlarına uygulanacağı sanılsa da, şirketin eski model Tesla araçlarını da yeni donanım sistemiyle güncelleyeceği söyleniyor.

Tesla Yeni Autopilot Donanımı 2

Tesla’dan yapılan açıklamaya göre, yeni tam otonom sürüş paketine sahip olabilmek için aracın fiyatına ek olarak 8 bin dolar (yaklaşık 40 bin TL) daha ödemek gerekiyor. Tam otonom sistem Hardware 3’ün, kapasite bakımından Hardware 2’yi 1000’e katladığını belirten Musk, bu paketi sipariş edenlerin Hardware 3 bilgisayarına ücret ödemeden sahip olabileceğini de gönderdiği mesajda bildirdi.

Tesla Autopilot donanımının yeni sürümünün testlerine katılan Tesla çalışanları, teste katılmalarına karşılık olarak Hardware 3’ü ücretsiz bir şekilde kendi araçlarına kurdurabilecek. Bu teklifi son kez yaptığını belirten Musk, bir daha ücretsiz donanım yenilemesi teklifinde bulunulmayacağını dile getirdi. Tesla, 2019 yılının sonlarına doğru elektrikli otomobillerinin tam otonom sürüş yapabilmesini hedefliyor.