Yeni Türeyen Skype Trojan'i Tehlike Saçıyor!

Yeni Türeyen Skype Trojan'i Tehlike Saçıyor!

Microsoft'un MSN'i kapatmasından sonra milyonlarca kullanıcıya erişen ve şu anda özellikle bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen iletişim programlarından bir tanesi olan Skype risk altında. Yazılım için türetilen yeni bir trojan kullanıcıların hesaplarını ele geçirebiliyor.

Daha önce benzer bir trojan sorunu ile karşı karşıya kalan Skype, T5000 isimli trojandan sonra şimdi de daha gelişmişi T9000 ile yüzyüze. Henüz yeni keşfedilen bu trojan oldukça gelişmiş olup kullanıcıların verilerine ve hesaplarına kadar erişebiliyor. Bu yüzden aktif olarak Skype kullanıyorsanız hesabınızı koruma altında tutmanız ve dikkatli olmanız yararınıza olacaktır.

T9000 isimli trojanin amacı kullanıcıların Skype içerisinde şifrelenen verileri ile birlikte fotoğraflarını çalmak. İşini çok iyi yapan bu trojane karşılık dikkatli davranmadığınız taktirde Skype hesabınızın elinizden gitmesi bile söz konusu fakat yeni ortaya çıktığı için trojan hakkında çok fazla bilgi elde edilemiyor.

Özellikle iş dünyasında kullanılmaya başlanan 'Skype for Business' kullanıcılarını hedef alan trojanimiz normal Skype kullanıcılarına saldıracak şekilde geliştirilmemiş olmasına rağmen tedbirli olmakta fayda var diye düşünüyorum. Firmaları hedef alan T9000 isimli trojan hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkmasından sonra sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdilik hakkında fazla bilgi edinilemeyen bu trojanden uzak durmak için biraz daha dikkatli olmanız yeterli. İş dünyasında kullanıyorsanız daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Microsoft tarafından konu ile ilgili bir bilgi gelmediği için kullanıcılar biraz şaşkın olsa da, Microsoft'un bu trojane karşı en kısa sürede bir önlem alacağı kesin. Bu nedenle kısa süreliğine tedbirli davranmanız trojanden uzak durmanızı sağlayacaktır.

Trojanlerden uzak durmak için neler yapıyor ya da yapmıyorsunuz? Gelin hep birlikte yorum bölümünde tartışalım!

YORUMLAR