Whatsapp'ın Yeni Güncellemesi Telefonunuzu Tehlikeye Sokabilir

Whatsapp'ın Yeni Güncellemesi Telefonunuzu Tehlikeye Sokabilir

Neredeyse tüm dünyada itinayla kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kısa zaman önce yeni bir güncellemeyle bizleri karşıladı. 

Bu güncellemede yer alan karşı tarafa "belge" gönderme özelliği her ne kadar kullanışlı olsa da, dikkat edilmediği sürece telefonunuza büyük zararlar verebilir. Yeni belge gönderme özelliğiyle artık kullanıcılar karşı tarafa yazılı doküman, sunum ve tablo (spreadsheet) gönderimi yapabilecekler. PDF formatında olması gereken bu dosyaların gönderiminde bir problem gözükmese de, dosya alma konusunda telefona çeşitli virüsler bulaştırabilme ihtimali var. Alınan dosyaların virüs içerdiğinin anlayamayacağımız için, telefonumuzun Whatsapp ayarlarını değiştirerek güvenliği sağlayabiliriz.

Bunu yapmak için ise Android telefonunuzda Whatsapp'ın Ayarlar bölümüne gidip, Sohbetler ve Aramalar kısmına gelerek oradaki Medyayı Otomatik İndir bölmesine giriyorsunuz. Bu bölümde gördüğünüz seçeneklerdeki "Belgeler" işaretlerini kaldırdıktan sonra size gelen belgeler artık otomatik olarak telefonunuza indirilmeyecek. iPhone'unuzda Ayarlar bölümünde Veri Kullanımı altında Medyayı Otomatik İndir seçenekleri arasından Belgeler'i "Yok" olarak işaretliyorsunuz. Bu şekilde virüslü dosyaların telefonunuza girmesini engellemiş oluyorsunuz.

YORUMLAR