Yeni Zelanda, Uzay Yarışına 3B Yazıcıda Tasarlanmış Roketle Dahil Oldu

Yeni Zelanda, Uzay Yarışına 3B Yazıcıda Tasarlanmış Roketle Dahil Oldu

Yeni Zelanda, uzay yarışına katılan yeni ülkelerden biri oldu. Son derece düşük maliyetli ve Electron adı verilen uzay aracı, tamamen 3B yazıcıyla tasarlandı. Bu araç, Yeni Zelanda'yı uzay yarışı kulvarına dahil etmiş bulunuyor.

Yeni Zelanda basını, Electron roketinin fırlatılışının gayet başarılı geçtiğini manşetlere taşıdı. Yeni Zelanda basınına göre, bu tür girişimlerin uzaya küçük uydular taşınmasından yıldızlara kargo ulaştırılabilmesine kadar pek çok konuda atılmış önemli bir adım.

Yeni Zelanda Rocket Lab firmasında geliştirilen Electron roketi hakkında firma sahibi ve kurucusu Peter Beck, "Geçmişte uzaya giden hep ülkelerdi, firmalar değil" şeklinde bir açıklama yaparak, fırlatmadan önce, bu girişimi "Tüm ekibi ve uzay endüstrisi için önemli bir dönüm noktası olarak” tanımladı. 17 metre uzunluğundaki Electron roketi, yörüngeye ulaşmak için kat ettiği toplam 2,5 dakikalık yolculuğunda saatte tam 27 bin kilometre hıza ulaşmayı da başardı.

Bu fırlatma girişimi, Rocket Lab'ın planlanmış üç denemesinden ilki olarak şirket ve ülke tarihinde de önemli bir rol oynuyor. Rocket Lab bir Yeni Zelanda şirketi olsa da arkasında Data Collective, Promus Ventures ve Lockheed Martin gibi ABD firmalar bulunuyor.

Boeing'den Yeni Hipersonik Uzay Aracı Geliyor

Bavulları Toplayın, Uzay Turizmine İlk Adım Atılıyor

YORUMLAR