Yepyeni Bir Taşınabilir Oyun Konsolu: Android Tabanlı NVidia Shield - CES 2013

NVidia, Project Shield isimli Tegra 4 desteğine sahip taşınabilir Android oyun konsolunu tanıttı. CES 2013 öncesi bir basın toplantısı ile tanıtılan ürün, Android işletim sistemine sahip taşınabilir oyun konsolu olarak yepyeni bir deneyimi oyun severlere

Yepyeni Bir Taşınabilir Oyun Konsolu: Android Tabanlı NVidia Shield - CES 2013

NVidia, Project Shield isimli Tegra 4 desteğine sahip taşınabilir Android oyun konsolunu tanıttı. CES 2013 öncesi bir basın toplantısı ile tanıtılan ürün, Android işletim sistemine sahip taşınabilir oyun konsolu olarak yepyeni bir deneyimi oyun severlere sunmaya hazırlanıyor.

Project Shield, NVidia GeForce GTX ekran kartına sahip bilgisayarlarla uyumlu, Android işletim sistemini kullanan taşınabilir oyun konsoluna dair bir çalışma. Bu çalışmanın ilk ürünü, CES 2013’ün başlamasına kısa bir süre kala tanıtıldı.

Henüz üzerinde çalışmaların sürdüğü ve NVidia’nın açıklamasına göre bu yılın ikinci çeyreğinde kullanıcılarla buluşabilecek cihaz, yenilikçi olduğu kadar da güçlü özelliklere sahip. Dünyanın şu andaki en hızlı mobil yonga seti olan Tegra 4 desteği ile, dört çekirdekli işlemcinin yanı sıra 72 ekran işlemcisi bulunan bir altyapıya sahip. Bununla birlikte 5 inçlik ekranı bulunan ürün, 1280x720 piksel çözünürlüğünde görüntü üretebiliyor. Ekran teknolojisi ise “retinal” olarak adlandırılıyor. Ekranın çoklu dokunma desteğine sahip olduğunu ekleyelim.

NVidia CEO’su Jen-Hsun Huang tarafından bizzat tanıtılan cihaz, NVidia’nın Tegrazone isimli oyun mağazasının yanı sıra Steam ile de uyumlu. Tabii Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine sahip olması dolayısıyla kullanıcılara Android oyunlarının yepyeni bir deneyimle sunuyor. Cihaz sahip olduğu NVidia yazılımı ile var olan güçlü donanımın yüksek bir performans sergilemesine olanak tanıyor.

PRISM 2 isimli pil teknolojisi ile cihazın oldukça başarılı bir güç tüketimi başarısını sunduğunu belirtiliyor. 24 saat yüksek çözünürlükte video izlenebilecek ve 38 saat oyun oynayabilecek kadar pil ömrü öngörülüyor. Bununla birlikte cihazda Bass Reflex isimli ses çıkışı teknolojisine yer veriliyor. Düşük ses frekansları bile iyi bir şekilde yansıtılabiliyor.

Üründe yer alan kontrol mekanizması PlayStation 3 serisine ait DulShock 3 modeliyle benzerlik ortaya koyuyor. Bununla birlikte orta kısımda cihazın genel kullanım tuşları konumlandırılıyor. NVidia Shield taşınabilir oyun konsolu HDMI, mini USB, 3.5 milimetrelik kulaklık girişi ve mikro SD kart yuvası gibi bağlantı özelliklerine sahip. Diğer yandan oldukça hızlı bir Wi-Fi donanıma cihaza iliştirilmiş.

Hatırlatacak olursak, ürünün en erken bu yılın ikinci çeyreğinde gelmesi bekleniyor ve fiyatı konusunda henüz hiçbir bilgi verilmedi.

YORUMLAR